Ragauju: Kilchoman Sanaig

Kilchoman viskio darykla tarp Ailos salos senųjų dūminių grandų yra dar visiškas kūdikis. Pernai kartu su Ardbeg ir Laphroaig daryklomis ji atšventė savo gimtadienį, tiesa, šiek tiek kuklesnį nei 200 metų, bet labai reikšmingą – 10-ąjį. Pirmasis jubiliejus. Kilchoman yra viena mažiausių daryklų Škotijoje, priklausanti atvykėliams ūkininkams iš Anglijos, susižavėjusiems viskio gamybos menu, Ailos salos apylinkėmis ir sumąsčiusiems, nusipirkus apleistą ūkinį pastatą šalia Kilchoman paplūdimio, įrengti čia viskio daryklą (pirmąją daryklą Ailos saloje po 125 metų pertraukos!).

Šioje nykštukinėje darykloje (apie ją išsamiau kituose „Viskio daryklos“ skilties įrašuose) galima pamatyti visą gamybos procesą nuo pat pradžių: miežių auginimas, salyklo ruošimas, viskio pilstymas į statines ir jo išpilstymas į butelius. Darykla pagamina vos 150 tūks. litrų spirito per metus (tai beveik tiek pat kiek Caol Ila darykla pagamina per savaitę). Kilchoman didžiuojasi būdama vienintele Farm darykla saloje (nors, man regis, Bruichladdich atkakliai gviešiasi šio titulo), nepriklausanti jokiai didelei kompanijai ir taisykles nu(si)statanti pati. Ir nors tai, žinoma, dar labai jaunutis viskis, bet žengia, nors dar ne koja kojon su Ailos veteranais, bet tikrai labai šalia. 

Mane Kilchoman žavi savo akiplėšišku jaunatviškumu ir maksimalizmu. Iš pradžių skeptikai nepatikliai žiūrėjo į šios ūkinės daryklos gaminamą viskį. Idėja žavi, bet ar gali ši darykla konkuruoti su Ailoje šimtmečius veikiančiomis daryklomis? Pasirodo tikrai gali. Ir tai įrodo ne tik šimtai lankytojų kiekvienais metais apsilankančių darykloje, bet ir jau nemažas pluoštas susirinktų apdovanojimų. Pernai metais Kilchoman gimtadienio proga išleistas pirmasis 10 metų senumo viskis varžytuvėse buvo parduotas už 7 tūkst. svarų sterlingų! Sėkmingai startavusi darykla tikrai neketina sustoti.

Naujasis Kilchoman viskis – Sanaig – papildys pagrindinio – Kilchoman Machir – gretas, kurį bus galima nusipirkti kiekvienais metais (angl. continuous release). Machir išvertus iš galų kalbos reiškia Machrey, tai pavadinimas paplūdimio, prie kurio įkurta darykla. Sanaig – tolėliau į šiaurę nuo Machrey nutolęs Sanigmore paplūdimys. Priešingai nuo smelėtojo Machrey, Sanigmore yra nusėtas juodasmailėmis uolienomis. kuriančiomis itin dramatišką atmosferą. Audros metu, tai labai nejauki vieta, mat bangos garsiai šniokščia besidaužydamos į nugludintas tamsias uolienas ir žada kažką labai grėsmingo. Čia įsivyrauja visiškai kitokia nuotaika vėjui nurimus. kuomet dramatišką kraštovaizdį pakeičia rami, bet itin paslaptinga, nuotaika. Tad kokią paplūdimio nuotaiką man pavyko pajusti naujajame Kilchoman viskio butelyje?

MANO ASMENINIAI RAGAVIMO UŽRAŠAI

cdn.shopify.com nuotr.

Kilchoman Sanaig yra 48% stiprumo viskis, brandintas burbono ir Oloroso šerio statinėse, nefiltruotas, be nustatyto amžiaus, šviesiai gintarinės spalvos

AROMATAS: gaivus, švarus; gaivūs vaisiai: ananasai, prisirpę abrikosai; kreminiai ledai su karamelės užpilu ir šiek tiek citrinos.

SKONIS: iš pradžių gana agresyvus, bet greitai sušvelnėja; gaivūs vaisiai; šiek tiek jūros druskos ir durpinio dūmo, kuris palaipsniui intensyvėja.

POSKONIS: gana ilgai išliekantis saldus durpių dūmo skonis, maloniai šildantis.

Nemeluosiu, likau maloniai nustebinta. Ne dėl to, kad Kilchoman viskiu nesižaviu. Ne. Man šis viskis labai patinka (ir visuomet labai itnriguoja!). Tačiau, nesu mėgėja viskių, brandintų šerio statinėse. Aš už klasiką – burbono statinės mano mylimiausios. Tačiau Kilchoman Sanaig nejusti to apsunkinančio, klampaus, saldaus skonio, kurio aš tikėjausi iš šerio statinės. Galbūt todėl, kad daugiau laiko viskis praleido burbono nei Oloroso šerio statinėse, visi skoniai labai gerai subalansuoti, šerio įtaka nėra dominuojanti, ji čia tik tam, kad sušvelnintų gana jauno viskio charakterį. Nustebau ir dėl to, kad šio viskio aromatas ir net skonis man priminė Caol Ila 12 year old! Tas pats gaivumas, citrusinės natos ir švelnus jūros druskos ir durpių dūmo balansas.

Kilchoman Sanaig tai Saligo paplūdimys gana ramią dieną. Nuo Atlanto vandenymo vos juntamam vėjui atnešančiam gaivų, jūros druskos persisunkusį kvapą. Saulei besileidžiant ir šaltukui pradedant žnaibyti nosį. Šąlančias rankas besišildant prie laužo…

Į sveikatą! Sláinte! 

Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *