FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Caol Ila. Trumpas intro

2016-04-27

Užsislėpusi mažoje įlankoje netoli Port Askaig ir prisišliejusi prie pat vandenyno, stovi įspūdingo dydžio Caol Ilaviskio darykla. Šeši dar įspūdingesnio grožio distiliavimo indai pro langus žvelgia tiesiai į tik per porą metrų nuo jos nutolusią savo kaimynę – Isle of Jura. Sala, kurioje Georgas Orwellas parašė savo žymųjį kūrinį „1984″, o Jura viskio darykla vėliau dedikavo vieną iš savo viskių šiam garbiam salos svečiui. Vandenyno dalis skirianti šias dvi salas yra vadinama The Sound of Islay – iš galų kalbos išvertus tai reiškia Caol Ila. Vaizdas iš šios daryklos distiliavimo kambario  į kalnus Jura saloje – jau spėjo tapti epiniu tarp viskio mylėtojų visame pasaulyje.

Kurį laiką Caol Ilabuvo tituluojama hidden malt (liet. užsislėpęs viskis). Viena pagrindinių to priežasčių yra šio viskio glaudi istorija su maišyto viskio kompanijomis. Beveik nuo pat Caol Ilaįkūrimo dienos (1864 m.), šios daryklos viskis buvo maišomas į tokius gerai visiems žinomus maišytus viskius kaip Johnnie Walker , J&B ar White Horse. Caol Ila kaip vieno salyklo viskis išvydo dienos šviesą ne taip ir seniai, maždaug prieš 30 metų. Tuomet tik maža 1% (šiuo metu apie 15%) daryklos gaminamo spirito dalis buvo išpilstyta kaip salyklinis viskis, o visa likusi dalis atsidurdavo maišytuose viskiuose. Caol Ila viskis yra itin mėgstamas tarp dirbančiųjų maišyto viskio pramonėje (angl. blenders) dėl savo skonio stilistikos: dūminis, su daugybe įvairių skonių, bet ne toks intensyvus kaip dauguma kitų Ailos viskių.

Šiam viskiui iškilti ir tapti itin mėgiamu tarp viskio mylėtojų padėjo keli faktoriai. Visų pirma, spartus vieno salyklo viskio populiarumo augimas, prasidėjęs apie 1960-ius. Nors po 20 metų visa viskio pramonė ir išgyveno didžiulį nuosmukį, nuo 1980-ųjų šio gėrimo pardavimai vėl atsigavo. Antra, nepriklausomų viskio išpilstytojų (angl. independent bottlers) ((apie juos daugiau skaitykite šiame tekste) susidomėjimas vieno salyklo viskiu. Jie vieni pirmųjų pradėję pirkti statines iš daryklų, tarp jų ir Caol Ila, ir pilstyti viskį nepriklausomai nuo daryklų. Trečia, 1989-iais buvo išleistas pirmasis oficialus Caol Ilaviskio butelis. Ir tik po 13 metų naujieji šios daryklos savininkai Diageo išleido tris, kasmet išleidžiamius butelius: 12 years old, 18 years old ir Cask Strengh. Visi šie veiksniai turėjo įtakos Caol Ila viskio išpopuliarėjimui.

Šiuo metu darykloje galime rasti apie 10 skirtingų šio viskio butelių. O dar kiek jų yra išpilstyta nepriklausomų pilstytojų! Tad nors pagrindinė Caol Ila produkcija nuteka į tokius maišyto viskio butelius kaip Johnnie Walker (ar pastebėjote, kad beveik visi Johnnie Walker viskiai turi durpinio dūmo skonį?), nemaža dalis lieka ir salykliniam viskiui. Pastorojo viskio mėgėjai gali dėl to niršti, o viskio ekspertai pykti, kad yra eikvojimas geras viskis, bet Diageo yra ir bus maišyto viskio kompanija.

Kaip jau buvo minėta, Caol Ila 18 years old, buvo pristatytas viskio rinkai 2002-ais. Deja, šis viskis pastaraisiais metais tapo tokiu populiaru, kad tampa vis sunkiau ir sunkiau jį rasti parduotuvių lentynose. O jį radus apima staigus nusivylimas dėl aukšos kainos. Šiuo metu šis butelis Caol Ila darykloje parduodamas už kuklius £96,50. Tai tikrai gana didelis kainų šuolis palyginus su £30, kuomet šis butelis tik buvo išleistas. Žinoma, šiuo metu vieno salyklo viskis yra itin populiarus, o viskį laikyti statinėje tenka tikrai nemažai, net 18 metų! Dauguma daryklų nebesugeba suspėti kartu su vis gausėjančiu vieno salyklo viskio fanų būriu. O Caol Ila dar tenka rūpintis ir vis nenustojančiu eiti pirmyn Johnnie Walkerį kurį, vienų laimei, kitų nelaimei, ir patenka senesni Caol Ila viskiai.

Pagridniniai Caol Ila viskio skoniai yra gaivumas, saldumas ir lengvas dūmo skonis. Tai itin gerai subalansuotas viskis; daug skonių, bet taurėje justi nuostabi jų dermė. Jaunesni Caol Ila, kaip ir priklauso paaugliams – garsiau rėkiantis ir vis dar ieškantis tikrojo savęs, t.y. tikrojo savo charakterio. Pirmasis gurkšnis gali kaip reikiant duoti per žandą, ryškūs, net agresyvūs skoniai, bet palaipsniui šie skoniai susibendrauja ir poskonis dažniausiai būna itin lengvas ir malonus. Vyresni Caol Ila nuo pat pradžios iki pabaigos – nuostabiai susigrojusi simfonija, kur kiekvienas skonis kaip instrumentas dera vienas prie kito. Ir nors dūmo skonis nėra taip stipriai juntamas bet jį atperka nepamainomas šio viskio saldumas, primenantis įvelnioje karamelėje apvoliotus bananus.

Šiuo metu Caol Ila pasirinkimas yra iš ties platus. Ir nebūtinai šis viskis turi būti išpilstytas pačios daryklos. Nepriklausomi viskio išpilstytojai graibste graibsto statines iš šios daryklos dėl nusotabaus šios spirito skonio ir dėl nuosekliai aukštos jo kokybės. Įdomių paieškų ir įsimintinų Caol Ila viskio skonių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!