Vakarų Škotijos pakrantė. TOBERMORY

Giedrą dieną iš Caol Ila daryklos galima matyti ne tik šalimais esančią Jura ir kiek tolėliau plūduriuojančią Colonsay salas, bet ir toliau į šiaurę nutolusią Mull. Tokiomis dienomis vis pasvajodavau, kaip būtų smagu aplankyti šią salą ir palyginti ją su Aila. Vakarų Škotijos pakrantėje yra maždaug 790 įvairaus dydžio salų, bet kiekviena iš jų turi unikalią istoriją ir kraštovaizdį. Dauguma mano kolegų nustebę žiūrėjo į mane, kuomet prasitariau jiems, savaitgaliui važiuojanti į gretimą Mull salą: o ko tau ten? Juk ten tas pats kaip Ailoje. Ir, oij, kaip jie klydo! Aplankėme ne tik Mull, bet ir gretimais esančias Iona ir Staffa salas.

Isle of Mull quake

Nors Mull yra šiek tiek didesnė už Ailą ir yra arčiau žemyno (tik 50min kelio keltu), šioje saloje gyvena maždaug tiek pat gyventojų kaip ir viskio saloje (apie 3000). Dėl nedidelės populiacijos galima būtų kaltinti Mull kraštovazidį, kalnai čia nusidriekę beveik visoje salos pietų ir vakarų pusėje. Mull yra itin išsiraičiusi, su daugybe pusiasalių ir įlankų. Dėl šios išraiškingos salos formos trunka gana ilgai patekti iš taško A į tašką B. O silpnesnio skrandžio savininkams ši kelionė kaip reikiant gali prailgti. Kelionę gali prailginti ir single track (liet. vienos krypties) keliai, kurie padėties tikrai negelbėja! O jų čia yra daugybė! Beveik visi pagrindiniai keliai – iš ties maži vienos eismo krypties keliukai. Nepratę prie šių kelių, pamatę priešais atlekiantį autobusą, drebančiomis rankomis važiuoja atbuliniu iki platesnės kelio dalies ir tuomet įsitempę stebi kaip šis, vos centrimetru nutolę nuo jų mašinos, atsargiai bando pro juos pravažiuoti. 

Be kalnų Mull mane sužavėjo žaluma. Sugavau save stėrančią pro langą, paskendusią nostalgijoje. Nostalgiją miškams, kurie Lietuvoje buvo mano kasdienybė, o šiuo metu tapusi egzotika. Ailos salai esant labiau nutolusiai nuo žemyno ir lengviau pasiekiamai atšiaurių Atlanto vandenynų, miškų čia nėra per daugiausiai. Na, skųstis gal ir nederėtų, galėjau atsidurti ir tokiose salose kaip Tiree ar Shetlands, kuriose medžių apskritai retai išvysi. Tie vargšai nustekenti vėjų seniai jau ilsisi durpingose salų žemėse.

Pritrūkus laikui mums nepavyko aplankyti žymiųjų Mull paplūdimių ar pasivaikščioti po įspūdinguosius salos kalnus, tačiau mes pabūvojome tik pagrindiniame salos miestelyje Tobermory, garsėjančiais savo spalvotaisiais namais! Šie žaismingai sau stūkso žaliojoje įlankoje ir viena akimi mirksi priešais ją stovinčiai Tobermory daryklai. Ši sala priglaudusi tik vieną viskio šventovę, į kurią, deja, mums nepavyko patekti. Na, bet, kaip sako škotai: good excuse to come back (liet. gera priežastis sugrįžti).

Spalvotoji Tobermory įlanka

Miestelio bažnyčia

Tobermory miestelis išgarsėjo pasirodžius vaikams skirtame seriale Balamory, kuris buvo filmuojamas būtent čia. Vaikus visoje Britanijoje sužavėjo fikcinių personažų kasdieninis gyvenimas su visais jo kuriozais, atoki, dėl to egzotiška, Vakarų Škotijos pakrantė, ryškiomis spalvomis nudažyti miestelio namai bei prieplaukos pilnos įvairiausio dydžio ir formų laivais. Man šis serialas ir tikrasis Tobermory miestelis priminė knygą „Ką žmonės dirba visą dieną”. Pameni tokią? Kiekviename vienas prie kito prisiglaudusiame namuke vyksta veiksmas: kepyklėlė, kavinė, batų taisykla, hostelis, žuvies krautuvėlė, knygynas, paštas… gali sustoti prie lango ir stebėti už stiklo vykstantį gyvenimą.

Palyginus su pagrindine Ailos gyvenviete Bowmore, Tobermory pasirodė daug ryškesnis bei gyvesnis. Tam įtakos turi ir tai, kad pagrindinė salos populiacija susitelkusi būtent čia, o Ailos gyventojai yra gana plačiai pasklidę po visą salą. Įdomu, kad net iki 1973-ųjų Tobermory buvo vienintelis kaimelis visoje saloje! Tobermory iš galų kalbos reiškia Marijos šaltinis. Pavadinimas kildinamas iš netoliese esančio šaltinio. Miestelis pradėtas statyti 1788-iais, tad yra tik 18 metų vyresnis nei kaimyninėje saloje įsitaisęs Bowmore.

Tobermory uostas

Vienintelė visoje Mull saloje Tobermory viskio darykla

Pusryčiai mūsų jaukiame hostelio kiemely

Žalia žalia kur dairais

Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *