Viskis ir maistas: škotiškasis Cranachan

Pristatau jums naująją savo blogo skiltį: viskis ir maistas. Niekam nebe paslaptis viskio ragavimas su maistu ar maisto gaminimas su viskiu, nors vis dar yra nemažai skeptikų, mieliau besirenkančių tradicinį mėgavimąsi savaja taurele. Tokio tipo degustacijose mane labiausiai intriguoja tai, kaip maistas papildo viskio poskonius ir, atvirkščiai, kaip viskis papildo maistą. Tai yra abipusis bendravimastik vienai pusei besiklausant kitos gali gimti the perfect match. 

InstagramCapture_67e39ba5-ab89-4b81-9c28-ad4eec5fdddc

Viskio ir maisto derinimas nėra naujai atsiradęs mados dalykas. Anksčiau toks derinimas buvo nulemtas socialinės ir geografinės žmonių padėties. Žemutinėje Škotijos dalyje (angl. Lowlands) viskis daugiausiai buvo vartojamas prastuomenės, o tuo metu aukštuomenė mėgaudavosi prabangiais patiekalais, užsigerdami raudonuoju vynu arba romu. Viskio daugiau suvartojama būdavo ir šiaurinėse šalies dalyse – Highlands, mat buvo tikima, jog alkoholis turi šildomąjį efektą.

Cranachan yra vienas seniausių škotiškų desertų. Šis patiekalas gaminamas iš avižinių dribsnių, grietinėlės, medaus, viskio ir aviečių. Kaip matote, tai labai paprasti ingridientai, mat seniau, daugiausia žemdirbyste ir gyvulininkyste besiverčiantys škotai, virtuvėje naudodavo tai, ką tuo metu gaudavo iš savo derliaus. Tad jei metai būdavo geri, namai visuomet būdavo pilni aruodai avižų ir pieno; jei bitės dosnios – medaus; jei vasara ne per daug lietinga – miškuose uogų. Tik dėl viskio škotams niekuomet nereikėdavo sukti galvos. Lietinga vasara ar ne, šalta žiema ar vėjuota, bet kiekvienos padorios (cit!) šeimos sodelyje visuomet tyliai šniokšdavo distiliavimo katiliukas, gaminantis šį škotų galų dievinamą gyvybės vandenį. Tad kodėl, pamanė škotų šeimininkės, mums visų šių ingridientų nesudėjus į benrą indą ir nepagaminus gardaus ir sotaus deserto, šildančio skrandį ir širdį šaltais žiemos vakarais.

Apskritai, škotų virtuvė yra labai paprasta, labiau primenanti mūsų kaimo virtuvę nei prabangiąją LDK bajorų! Škotai valgydavo labai riebiai ir labai sočiai, tai, kas ilgainiui užpildydavo ir sušildydavo jų pilvukus. Rytais dažniausiai būdavo avižinių dribsnių košė; pietums – didelis miežių sriubos bliūdas; vakarienei gabalas jautienos arba ėrienos. Ir… be abejonės, desertas, užimtis itin svarbią vietą škotų virtuvėje. Ši tauta tikrai turi sweet tooth (liet. mėgsta saldumynus).

Fiona Burrell, Edinburgo Naujamiesčio kulinarijos mokyklos savininkė, sako, kad cranachan kilo iš anksčiau itin populiaraus, pusryčiams valgomo patiekalo, pagaminto iš crowdie sūrio, avižinių dribsnių, grietinėlės, medaus ir, sezono metu, aviečių. Crowdie – tai tradicinis škotiškas sūris, panašus į mūsų varškę, tik minkštesnis ir riebesnis. (Šis sūris paprastai būna apvoliojamas pipirų grūdeliais arba avižiniais dribsniais ir valgomas, užsitepus ant avižinių sausainių. Kadais buvo tikima, kad šis užkandis padeda pagyti nuo pagirių!) Kaip matome, receptas labai panašus į cranachan, bet jame nerasime pagrindinio ingridiento – viskio, mat, pusryčių metu jojo tikrai niekas nevartodavo:) Vyresnės kartos žmonės šį desertą kartais pavadina Cream Crowdie, tai tik įrodo šių dviejų patiekalų glaudų istorinį ryšį.

Svarbiausias ingridientas – VISKIS!

Šiam desertui pasirinkau The Singleton viskį iš Glen Ord. Šis viskis nėra labai žinomas, bet kaip dažniausiai ir būna: kuo mažiau žinomas, tuo labiau intriguoja ir, šiuo atveju, dar ir nustebino. Šis prisodrintas skonių, gerai subalansuotas viskis puikiai dera su skrudintų dribsnių ir aviečių skoniais! The Singleton aromatas vilioja saldžiais, vanilės, medaus, prinokusių kriaušių ir alyvinių obuolių kvapais. O skonis atskleidžia dar daugiau įvairių vaisių ir netikėtai čia dominuoti pradedančių prieskonių (ypač justi imbieras). Būtent šis medaus, vaisių ir imbiero trio nulėmė, kad šiam žiemiškam, škotiškos vasaros metu gaminamam desertui, pasirinksiu šį elegantišką gražuolį iš Glen Ord. Kažkur skaičiau, kad jokiu būdu nesirinkti dūminių Ailos viskių! Nors… gal verta kitą kartą ir surizikuoti?

InstagramCapture_68b2458f-0395-4b2d-9fb6-0c0f084ca196

Cranachan yra nuostabus viskio ir maisto derinys – tikras tradicinės  škotų virtuvės perliukas:)

SKANAUS!

Dalintis:

Įrašo “Viskis ir maistas: škotiškasis Cranachan” komentarų : 1

  1. […] kaip mat sukilo. Meilę šiam desertui išpažinau ir kaip pasigaminti aprašiau pirmajame  Viskis ir maistas skyriaus tekste. Tai pagrindinis, mat vienas seniausių, Burns vakarienės desertų. Deja, jis […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *