FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

NAS viskis – už ar prieš?

2016-09-06

NAS, išvertus pažodžiui, reiškia – „no age statement“ (liet. be amžiaus indekso), t. y. vietoj viskio amžiaus ant butelio yra užrašomas sugalvotas pavadinimas. NAS gaminamas, maišant viskį, brandintą skirtingose arba tose pačiose statinėse, bet skirtingą laiko tarpą. Ši, dabartinė, viskio rinkodaros kryptis jau keletą metų kelia gana aršias diskusijas tarp viskio mylėtojų, padalindama juos į dvi grupes.

Pirmoji grupė yra nusiteikusi prieš NAS, teigdama, kad viskio kompanijos, pardavinėdamos jauną (?) viskį už gana didelę pinigų sumą, tiesiog nori pasipelnyti; kita grupė – palaiko NAS, sakydama, kad neįspraudžiant viskio į amžiaus rėmus, galima pagaminti įdomesnį produktą. Įdomių apmąstymų šia tema man kilo prieš pora savaičių, pas mus darbe apsilankius dviem jauniems žurnalistams iš Vokietijos, norėjusiems sužinoti kodėl kai kurie NAS maišyti viskiai (pvz. Johnnie Walker „Blue Label(apie £195) arKing George V“ (apie £470) yra brangesni už kai kuriuos vieno salyklo viskius?

Vaikinai domėjosi ne tik vis dažniau leidžiamo prabangaus maišyto viskio tendencija, bet ir vis rečiau nurodomu šio viskio amžiumi. Problema, manau, nebuvo susijusi tik su NAS, bet ir su tuo, kad tai yra maišytas viskis (suprask, jei tai būtų vieno salyklo viskis – aukštą jo kainą dar šiaip taip būtų galima pateisinti). Deja, vieno salyklo viskiui tapus itin populiariu, dauguma pastarojo gėrimo mėgėjai į šuns dienas deda maišytą viskį. Su šiuo požiūriu susiduriu beveik kiekvieną dieną, mat didžioji Caol Ila produkcijos dalis atsidūria tokiuose maišyto viskio gigantuose kaip Johnnie Walker. Labai gaila, kad žmonės nuvertina pastarojo tipo viskio svarbą ir nesuvokia, kad be jo single malt vargiai ar išgyventų šioje pramonėje. Bet čia norėčiau pakalbėti ne apie tai, o apie vis dažniau parduotuvių lentynose atsirandančius NAS viskio butelius, vietoj mums įprastų 8,10 ar 12 metų senumo viskių; ir su tokiomis pačiomis arba aukštesnėmis šių butelių kainomis.

InstagramCapture_281816f7-fe16-4b9d-8055-c398367bde20-001

Kilchoman daryklos viskio statinės

Klausimas, kuris kamuoja ne vieną viskio pirkėją – kaip nuspręsti kurį viskio butelį pirkti, jei ant jo nėra nurodyta vieno iš pagridninių orientyrų – jo amžiaus? Nepamirškime, kad dauguma, perkančių viskio butelį, yra viskio mėgėjai, t. y. ne profesionalai, tad jiems reikia kažkokios gairės, padedančios, nurodančios, ko jie gali tikėtis ir ką gali gauti už savo pinigus. Viskio amžius, žinoma, būtent ir yra pati paprasčiausia pagalba, padedanti klientui apsispręsti. Su NAS viskiais yra truputėlį sudėtingiau, mat pradingus pagrindiniam, amžiaus, orientyrui, klientui lieka tik patraukli butelio etiketė ir egzotiškas viskio pavadinimas. Ar šis viskis jaunas (aršesnis, aitresnis) ar senas (švelnesnis, geriau subalansuotas)? Atsakymas į šiuos klausimus paaiškės tik nusipirkus ir atidarius nusipirktą butelį. Jei viskis bus neskanus – klientas burnos ant reklamos išpūsto NAS viskio leidimo ir daryklų noro pasipelnyti iš jauno (?) viskio; jei viskis bus skanus – jis liaupsins maišytojų (angl. blenders) profesinius įgūdžius iš skirtingų statinių sukurti įdomų viskį. Tad kas šioje diskusijoje yra teisus? Ir ar viskio amžius = viskio kokybė?

NAS atsiradimo (pabaigos?) istorija

Šią diskusiją norėjau pradėti, pažvelgiant į NAS atsiradimo istoriją. Deja, pradėjus vartyti įvairius straipsnius šia tema, buvau nustebinta, kad reikia kalbėti ne apie pastarojo viskio tipo atsiradimą, o apie jo pabaigą. Pasirodo, kad viskio amžiaus nurodymas yra šių laikų išradimas, pakeitęs NAS viskius, buvusius šioje rinkoje nuo pat šio pradžios.

Gėrimų kompanijos Diageo pagrindinis atstovas spaudai Nick Morgan sako, kad „XIX amžiuje viskis su nurodytu jo amžiumi ant etiketės buvo retenybė. Iki pat XX amžiaus vidurio viskis buvo vertinamas tik pagal jo kokybę ir skonį, taip pat pagal viskio maišytojų ir kompanijos reputaciją. Pastarąjį dešimtmetį, situacija pasikeitė, mat pagrindinis viskio vertinimo matmuo tapo jo amžius. <…> kuomet 1970-ųjų pb. ir 1980-ųjų pr. pramonė pradėjo gręžtis į vieno salyklo viskius, amžiaus žymėjimas buvo lengviausias būdas suteikti šiam gėrimui kokybės kvalifikaciją. Amžius taip pat leido pardavinėti viskį už aukštesnę kainą ir suteikė klientams integralumo. Kitaip sakant, mes nusprendėme išmokyti žmones, kad amžius prilygsta vertei. Tad iš dalies, problema, su kuria mes šiuo metu susiduriame, yra atsiradusi dėl mūsų pačių kaltės“(1). 

InstagramCapture_a8a59986-0145-46ae-ab48-78ec837d48e4 (1)

Nick Morgan (viduryje) kartu su Neil Ridley (kairėje) ir Dave Broom (dešinėje) svečiuojasi Lagavulin darykloje

O štai Talisker viskio produkcijos vadybininkas Stuart Harrington prisipažįsta, kad „dėl didžiulio tuo metu turėto statinių kiekio sandėliuose, pramonei reikėjo atlaisvinti vietą naujoms statinėms, tad jie pradėjo reklamuoti viskį, nurodydami jo amžių. Pramonė teigė, kad kuo viskis senesnis, tuo jis geresnis. <…> Tačiau tai – ne visuomet pasitvirtina. Amžius, sako Stuart, labai dažnai gali būti ribojantis dalykas” (2).

Šios eilutė mane ir šokiravo, ir nustebino savo atvirumu. Labai nesmagu klausytis kaip tavo mylimo produkto pramonė tau meluoja ir manipuliuoja tavo nežinojimu. Ir tikrai sunku suvokti, kad taip ilgai kartota mūsų visų mantra: amžius = kokybė, tėra žmonių, dirbančių viskio rinkodaroje, reklaminis triukas, išradimas. Tiek laiko pardavinėjusi idėją, kad kokybė įgyjama tik su amžiumi, pramonė nutarė dabar visiems pasakyti: ha ha, mes tik juokaujam! Tačiau iš kitos pusės, mūsų dievinamas viskis irgi yra verslas ir juo užsiimantiems reikia užsidirbti duonos kąsniui ir kažkaip išgyventi, atsiradus didžiulei viskio konkurencijai.

Kodėl mes sugrįžome prie NAS?

Niekam ne paslaptis, kad pramonė pradėjo keisti amžiaus = kokybės strategiją, dėl vis mažėjančių resursų viskio sandėliuose. Vieno salyklo viskio šiuo metu yra parduodama daug daugiau nei prieš maždaug 15 metų ir pardavimai tikrai nežada mažėti. Nereikia būti matematiku, norint suvokti, kad ilgai statinėse brandinto viskio ateity ne daugės, bet tik mažės. Balvenie daryklos ambasadorius Sam Simmons šia tema sako: „vienintelė priežastis kodėl šiuo metu dar vis egzistuoja brandintas viskis yra dėl to, kad prieš 20 metų visi gėrė degtinę“ (3). Situacija pasikeitė. Kodėl šiuo metu taip sunku rasti Lagavulin viskį? Nes prieš pora dešimtmečių pramonė negalėjo numatyti, kad atsiras tiek daug šio viskio gerbėjų. Kuomet buvo pastebėtas ženklus šio viskio vartotojų augimas, darykla pradėjo gaminti daugiau, bet mums reikia laukti 16 metų (jei kalbam apie klasikinį Lagavulin 16 years old), norint išvysti šį viskį parduotuvėse dažniau.

NAS

Didėjanti single malt paklausa. Scotchwhisky.com nuotr.

Viskis statinėse turi tūnoti labai ilgą laiką ir šio proceso pagreitinti, deja, negalima, nepaisant salyklinio viskio ištroškusios rinkos. Tad, iš esmės, NAS viskis yra atsiradęs dėl susiklosčiusio disbalanso tarp vis didėjančios viskio paklausos ir mažėjančių jo resursų. NAS suteikia darykloms galimybę gaminti viskį iš egzistuojančių viskio atsargų sandėliuose. Pavyzdžiui, neseniai pasirodęs Laphroaig Lore yra mišinys Laphroaig viskio, brandinto burbono ir šerio statinėse. Amžiaus ant butelio nurodyta nėra, kadangi viskis iš skirtingų statinių yra skirtingo amžiaus. Tačiau, jei viskis brandintas skirtingose statinėse, bet tiek pat laiko – amžius ant butelio yra nurodomas. Kaip, kad, pavyzdžiui, šiųmetis Caol Ila festivalio butelis, pagamintas sumaišant 12 metų senumo Caol Ila, brandintą burbono statinėse ir 12 metų senumo Caol Ila – šerio statinėse.

Laphroaig-Lore-855x1024

Laphroaig.com nuotr.

NAS viskis suteikia darykloms lankstumo ir joms taip trūkstamo laiko. Sakykime, jei daryklos neturi pakankamai 12 metų senumo viskio, joms nebūtinai reikia laukti, kol viskis subręs, jos gali sumaišyti 12 metų senumo viskį kartu su 8,5 metų senumo viskiu ir jį išpilstyti, nenurodant jo amžiaus (tai tarsi blended whisky, bet viskis yra iš vieno daryklos).  NAS taip pat palieka daugiau vietos kūrybingumui, nes maišant įvairaus amžiaus viskius galima išgauti labai intriguojančių ir įdomių skonių. O tai itin svarbu vis labiau konkuruojančioje ir sparčiai besiplėčiančioje viskio rinkoje. Mes, vartotojai, esame labai išlepę. Mums nebeužtenka tik Ardbeg 10 years old, kaip tai buvo prieš pora dešimtmečių, mums reikia Ardbeg Supernova, Ardbeg Corryvreckan, Ardbeg Uigedal ir t.t. (atkreipkite dėmesį, kad visi pagrindiniai Ardbeg buteliai neturi amžiaus indekso). Mes nuolat norime būti stebinami, nes mes esame karta, kuriai pastoviai reikia duonos ir žaidimų!

Kuomet NAS tampa problema?

Problema, manau, nėra susijusi tik su NAS, nes jei viskis skanus (pavyzdžiui, mano minėtasis Laphroaig Lore, sulaukęs labai gerų atsiliepimų spaudoje) – niekam amžiaus indekso nebuvimas neužkliūna. Problema iškyla tuomet, jei šio tipo viskis nesulaukia norimo pripažinimo. Tuomet klientai debatuoja ne tik NAS fenomeną, bet ir, dažniausiai, aukštą, šio viskio kainą: išpilstė jauną, nesubalansuotą viskį, davė įmantrų gališką vardą ir pardavinėja už brangią kainą.

Prie mano ankščiau minėtos amžiaus ir viskio kokybės problemos čia galėčiau pridėti ir kainą. Amžius = kokybė = kaina? Rafael Topf, viskio prekeivis iš Vienos, tiki NAS viskio kokybe, bet jis nėra patenkintas, kad šiuo metu viskio rinkoje atsiranda itin daug jaunų, bet labai brangių NAS viskių: „šių viskių kainos prilygsta senų viskių kainoms, bet juk, jei viskis sandėliuose laikomas trumpiau, gamintojams tai kainuoja mažiau“(4). Akivaizdu, kad viskio kompanijos nori pasipelnyti. Ir, žinoma, nėra čia nieko blogo, o kas to nenori? Klasikinio Laphroaig 10 years old kaina yra £38.45, o Laphroaig Lore kaina beveik dvigubai didesnė – £77.95. Taip, tai paties daryklos vadybininko John Campbell parinktos statinės ir, galima sakyti, jo kūrybos vaisius, bet mes, vartotojai, niekada nesužinosime ar tai labai jaunas viskis, ar senas. Ar šią kainą nulėmė marketingas su jo didenybe reklama, ar viskio kokybė? Pasirodžius šiam buteliui – net patys didžiausi Laphroaig gerbėjai nebuvo sužavėti kaina. Bet, deja, mes esame didžiausi savo aistrų vergai ir dėl to, labai kvaili, nes, kad ir kaip besimuistydami ir beburnodami, piniginėje sukrapštysime tuos nelemtus £77.95.

ardbeg3

Vienas populiariausių viskių Ailos saloje, kuriam pastaruoju metu negailima kritikos dėl didelės reklamos kampanijos. Ardbeg.com nuotr.

NAS viskiai gali tapti didele problema ir tuomet, jei šie pakeis mūsų numylėtuosius klasikinius viskios butelius, pavyzdžiui Ardbeg 10 years old, Bunnahabhain 12 years old ar Lagavulin 16 years old. Šie ir kiti buteliai yra lyg seni geri mūsų bičiuliai, kuriuos mes labai gerai pažįstame ir pas kuriuos visuomet norime ir gera sugrįžti. Bet jei viskio sandėliuose brandinto viskio mažėja, kas garantuoja, kad Ardbeg 10 years old nebus pakeistas NAS Ardbeg? Deja, šioje rinkoje niekas dėl nieko negali būti šimtu procentu garantuotas. 

NAS realybė

Realybė yra ta, kad apie 80% viso parduodamo škotiško viskio yra be amžiaus indekso. Ir, manau, daugiau nei pusę jų yra labai šaunūs viskiai. Tačiau mūsų baimės susijusios ne tik su vis mažėjančiomis viskio atsargomis, bet ir vis didėjančiomis šių kainomis.

Aš norėčiau iškelti žalią kortą NAS viskiams, nes manau (galbūt labai naiviai), kad leisdamos viskius be amžiaus indekso daryklos ne tik nori iš to pasipelnyti, bet tokiu būdu nori išsaugoti ir mūsų numylėtuosius klasikinius viskio butelius. Galbūt NAS yra vienintelis būdas reguliuoti viskio resursus tam, kad ateityje galėtume atsidaryti butelį Laphroaig 10 years old? NAS mane žavi dėl jame slypinčio kūrybingumo ir galimybės klientui pasiūlyti išskirtinius skonius. Žinoma, tarp tokių viskių gali būti ir labai nevykusių bandymų, lydimų kompanijos gobšumo. Tačiau, tokie nesėkmingi NAS viskio leidimai, manyčiau, natūraliai pradings iš parduotuvių lentynų ir liks tik tie, kurių kokybė atitinka kainą.

Mano patarimas: jei patinka – gerk, bet būk apsukrus ir neleisk gražiai etiketei pranokti pačios viskio esmės. Mūsų, kaip klientų, užduotis šiais laikais – būti akyliems ir pasikliauti ne reklama, o savo skonio receptoriais. Deja, kai kuriuos ši apsisprendimo laisvė gąsdina ir tokiu atveju viskio amžius reikalingas kaip užtikrintumo garantas.

P.S. Kadangi tema yra labai plati, o aš savo tekste sugebėjau užgriebti tik mažą jos dalį, siūlau pasiskaityti įdomių ir naudingų straipsnių/diskusijų šia tema:

Telegraph bendrai apie NAS: http://www.telegraph.co.uk/food-and-drink/whisky/forget-about-old-single-malts—give-no-age-statement-nas-whisky/

Įdomi diskusija su J&G Grant pardavimų direktoriumi George Grand ir Macallan kūrybingumo direktoriumi Ken Grieg: už ir prieš NAS: https://scotchwhisky.com/magazine/the-debate/9214/is-nas-whisky-the-enemy/

Neil Wilson pasisako prieš NAS viskius: https://scotchwhisky.com/magazine/the-way-i-see-it/7768/the-age-old-problem-of-nas-whisky/

Didžiausios gėrimų kompanijos Diageo atstovas spaudai Nick Morgan kalba apie viskio pramonės posūkį link NAS viskių: http://blog.thewhiskyexchange.com/2015/03/nas-whisky-diageo-speaks-out/, o čia vėliau pasirodęs dar vienas tekstas, atsakantis į klausimus skaitytojams kilus po pirmojo: http://wordsofwhisky.com/reviving-diageos-nas-debate-answers-from-nick-morgan/

TOP 10 NAS viskių: http://www.thespiritsbusiness.com/2014/04/top-10-no-age-statement-scotch-whiskies/

 

Naudoti šaltiniai:

(1) http://blog.thewhiskyexchange.com/2015/03/nas-whisky-diageo-speaks-out/

(2)http://www.theshout.com.au/2013/11/08/article/Talisker-embraces-flavour-led-whiskies/GTJEXVFUFF.html

(3) Sam Simmons rašo tinklaraštį, reiškiasi socialiniuose tinkluose, naudodamas Dr. Whisky slapyvardį. Šį komentarą radau viename iš jo Twitter postų:  https://twitter.com/dr_whisky 

(4) https://www.facebook.com/rafael.topf

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!