FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Diageo archyvai

2016-11-21

Archyvas –  įstaiga, kaupianti, tvarkanti, registruojanti, moksliškai tirianti įvairias organizacijų, asmenų veiklos dokumentus, senus raštijos paminklus.  Šis, tarptautinių žodžių žodyne rastas apibrėžimas, skamba gana nuobodžiai. O ką, jeigu: archyvas – vieta, kurioje kaupiama ir tiriama viskio įmonių ir daryklų veiklos dokumentai bei įvairūs su viskio kultūra susiję eksponatai*? Geriau? Pritariu.

Sakot, tokia vieta neegzistuoja? Savo pačios akimis man teko įsitikinti, kad tokia vieta ne tik egzistuoja, bet ir atima žadą visiems whisky freaks bei palieka sužavėtus net nieko bendro su viskiu neturinčius šių archyvų lankytojus.

Diageo arhyvai yra didžiausi alkoholinių gėrimų prekinių ženklų archyvai pasaulyje, kurie įkurti 1990-iais. Nors ši kompanija egzistuoja tik 23 metus, bet archyvuose saugomi virš 200 metų senumo eksponatai*. Čia galima rasti informacijos apie 1500 alkoholio prekinius ženklus, apie 200 daryklas ir apie 150 rinkas. Iš viso archyvuose šiuo metu laikoma apie 500 tūkst. objektų: virš 10 tūkst. butelių ir 12 tūkst. reklaminės medžiagos, taip pat įvairių knygų, dokumentų, laiškų, plakatų, statulėlių ir kitų relikvijų. Kiekvienas iš čia saugomų objektų padeda geriau suprasti kaip išsivystė vienas ar kitas prekinis ženklas.

Viskio butelių biblioteka. Tillbritzephotography.co.uk nuotr.

 2013-ais kompanija investavo £1.5 mil. archyvų plėtrai. Įkurtos naujos erdvesnės patalpos laikyti senoms knygoms ir dokumentams, svečių priėmimo kambarys ir nuostabaus grožio „butelių biblioteka“, kurioje galima išvysti pusę (t. y. 50 tūkst.) čia saugomų butelių. Gera naujiena visiems viskio ir jo istorijos mylėtojas yra ta, kad šiuo metu vyksta daugumos archyvuose saugomų dokumentų skaitmeninimas. Tad tikėkimės, kad artimoje ateityje kiekvienas iš mūsų galėsime prisiliesti prie mūsų mylimos viskio kultūros istorijos.

Archyvuose šiuo metu dirba šeši profesionalūs archyvininkai. Jie ne tik prižiūri čia laikomus objektus ir rūpinasi jų gausinimu. bet kiekvienas iš jų yra ir savo srities specialistai, gerai išmanantis vienos ar kitos įmonės istoriją ar prekinį ženklą. Nors dažnas viskio snobas nuolat bumba ant šios kompanijos dėl jos sukurtos alkoholinių gėrimų monopolio, bet nė vienas negali nuneigti fakto, kad šitie vyrukai labai atsakingai žiūri į kiekvienos daryklos istorinį paveldą. O tai tampa ypač svarbu vis labiau konkuruojančioje rinkoje.

DIAGEO „ŠEIMOS MEDIS“

Diageo – įmonė, kokią mes ją matome šiuo metu, susiformavo palyginus neseniai, tik 1997-iais, susijungus dviems didžiulėms kompanijoms: Guinness Group ir Grand Metropolitan. Norint aiškiau suvokti Diageo archyvų reikšmę alkoholinių gėrimų pasaulyje, manau, verta išsiaiškinti kaip susiformavo šios dvi didžiulės kompanijos ir kurioms darykloms jos vadovavo. Tuomet taip pat paaiškės kokiu dideliu prekinių ženklų paveldu buvo apdovanota ši tarptautinė įmonė.

diageo-family-tree

Guinness Group. Šios kompanijos istorija prasidėjo jau 1759-ais, Arthur Guinness įsigijus St. Jame’s Gate alaus daryklą Dubline (šiuo metu žinoma kaip Guinness darykla). 1986-ais Guinness nusipirko Distillers Company Limited (DCL) ir jau kitais metais sujungus šią kompaniją su  Arthur Bell & Sons susiformavo United Distillers.

Diageo labai pasisekė tapti  DCL paveldėtoja, mat šiai kompanijai priklausė daugybė gerai žinomų viskio daryklų. DCL susiformavo 1877-ais apjungus šešias Škotijos viskio daryklas: MacFarlane & Co, John Bald & Co, John Haig & Co, MacNab & Co, Robert Mowbray ir Stewart & Co. DCL tapo viena įtakingiausių viskio kompanijų pasaulyje, kai 1925-iais prie jų prisijungė Johnny Walker & Sons bei Buchanan-Dewar. DCL priklausė galima sakyti visos Diageo šiuo metu vadovaujamos itin sėkmingos viskio daryklos: Talisker, Oban, Dalwhinnie, Port Ellen, Caol Ila ir t.t.). Itin sėkmingai veikusi kompanija, deja, neišgyveno 1970-iais Škotijos viskio pramonę sukrėtusios krizės, kuomet ji ir atiteko Guinness Group.

Grand Metropolitan. Ši kompanija savo istoriją pradėjo 1934-iais kaip viešbučių tinklas Mount Royal Metropolitan Association (MRMA Ltd). Šiai kompanijai 1957-iais susijungus su Grand Hotels susiformavo Grand Metropolitan. Pradžioje veikusi tik kaip viešojo maitinimo įstaiga, Grand Metropolitan įkėlė koją ir į alkoholio sritį, kuomet 1972-iais nusipirko keletą alaus daryklų: Truman ir Hanbury & Buxton. Itin svarbi Grand Metropolitan istorijoje buvo investicija į Watney Mann Ltd, kadangi kartu su ja ji gavo ir šios komapnijos dukterinę įmonę International Distillers & Vintners, kuriai priklausė Lagavulin,  J&B,  Baileys Irish Liquer, Gilbey Gin ir keletas vyno ir šerio daryklų. 1987-ais Grand Metropolitan įsigijo Smirnoff degtinės prekinį ženklą.

Kaip matote, dauguma Diageo portfelyje įsitaisiusių daryklų buvo paveldėtos iš kitų kompanijų. Na, o pati įmonė, dabartiniu pavidalu, iš žinomesnių prekinių ženklų įsigijo Captain Morgan  (2001-iais) ir Bushmills daryklą Airijoje (2001-iais), kurią, deja, mainais už Don Julio tekilą 2014-iais pardavė Casa Cuervo įmonei.

ĮKVĖPIMO BEIEŠKANT

Diageo archyvai taip pat yra vieta, į kurią ateina rinkodaros specialistai, ieškodami idėjų naujoms reklamoms ir viskio ar kitų gėrimų leidimams. Pavyzdžiui, sumanymas Lagavulin 200 metų jubiliejaus proga išleisti 8 metų senumo viskį kilo vienam darbuotojui, bevartant Alfred Barnard kelionės memuarus, kuriuose jis rašo, kad jam didžiulį įspūdį paliko čia ragautas 8 metų senumo viskis.

Arba David Beckham reklamuojamas Haig viskis. Itin populiarus nuo XIX a.pb. ir XX a. vid. buvęs ruginis viskis, antram gyvenimui prisikėlė būtent tarp šių istorinių viskio lobynų. Mūsų vizito metu, vyresnioji archyvininkė Jo prasitarė, kad viena pagrindinių Haig Club reklaminės sėkmės priežasčių yra David asmeninis susidomėjimas Haig viskiu ir jo istorija. Pasirodo, David senelis buvo didelis šio viskio mėgėjas! Tad archyvuose kai kurie ieško įkvėpimo, o kai kuriems tai vieta, kurioje, iš dalies, gali priartėti prie savo tėvynainių.

AŠ ARCHYVUOSE

Na, o ką aš? Pas mane Kalėdos šiais metais atėjo tikrai anksti. Kas geresnio gali nutikti filologei ir viskio istorijos bei viskio mylėtojai, nei pabūvoti tokioje vietoje, kurioje kiekvienas kampas prikimštas mano mylimos kultūros istorinių reliktų. Die, būtumėt jūs ten mane matę? Neturėjau kur dingti iš tos laimės. Archyvininkės tikrai pagalvojo, kad čia atklydau jau gerokai apšilusi vietinėje užeigoje.

Šie archyvai yra raktas į škotiško viskio šerdį, arba kaip tiksliai pasakė archyvų vadybininkė Christine McCafferty, tai raktai į škotiško viskio DNR. Diageo pasisekė paveldėti tokį didžiulį kraitį nuostabių prekinių ženklų. O mums pasisekė, kad egzistuoja tokios įstaigos, kurios bando šią istoriją išsaugoti. Be jos, mūsų mylimas gėrimas prarastų visą žavesį.

* Paprastai archyvuose laikomi tik rašytiniai šaltiniai, bet Diageo archyvuose galima rasti ir įvairių eksponatų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!