Burns Supper

Sausio 25-oji. Dūdmaišiai. Dedikacijos, skirtos maistui. Viskis. Šokiai. Taip Škotija švenčia savo numylėtinio poeto Robert Burns gimtadienį.Be abejonės, ilgiausias metų mėnuo sausis yra kaina, kurią mokam po dosnaus mums gerų emocijų gruodžio. Žvarbūs sausio vėjai ir siautėjančios pūgos išbudina mus visus po kalėdinio apdujimo, kuomet visi buvom beveik įtikėję tokiomis vertybėmis kaip gerumas ir nuoširdumas. Deja, tas netrunka ilgai.

Porai dienų laikui sustojus, jis netrunka sugrįžti į savas vėžes ir visus vėl greitai į savo gyvenimo malūną įsuka ne visuomet pozityvi rutina. O čia ir slogutis kažkoks sunkesnis nei kurį kitą mėnesį, tikriausiai, dėl to, kad sausį nėra kaip prastumti laiką. Nosies į lauką kišti nesinori, dienos trumpos, nebėra nei ko laukti, nei kam ruoštis. Bet taip nėra visur. Šalis, kuri kenčia nuo vienų ilgiausių ir niūriausių žiemų, sugalvojo, kaip prasiskaidrinti sau nuotaiką. O kaip kitaip? Škotai, žmonės iš prigimties labai linksmo būdo, ir jau kas, jei ne jie, suras pasiteisinimą fiestai užkurti, visiems sausio monams išbaidyti.

Sausio 25 d. yra vieno svarbiausių škotų poeto ir bardo Robert Burns, arba Rabbie Burns, gimtadienis. Ir ne taip kaip Lietuvoje, kur reikšmingiausi literatai prisimenami labai tyliai, mažoje bendruomenėje, niūriame poeto gimtojo miesto/kaimelio bibliotekos kambaryje, čia poeto gimtadienį švenčia visi be išimties ir švenčia jį griausmingai. Šio poeto garbei yra organizuojama tradicinė škotiška vakarienė – Burns Supper. Vakaro meniu ir vakarienės metu atliekami ritualai yra vienodai svarbūs. Tipinės Burns Supper metu yra grojama dūdmaišiais, skaitoma Burns poezija, dainuojamos poeto dainos ir, žinoma, valgomi tradiciniai škotiški patiekalai bei geriamas viskis. Kaip gi be jo. Ši diena yra švenčiama ne tik pačių škotų, bet ir visų prijaučiančių šiai kultūrai visame pasaulyje. Facebook‘o puslapiai tą dieną mirga nuo švedų, vokiečių, australų nuotraukų su tradiciniais šios vakarienės atributais.

Pagrindinė vakaro pažiba yra tradicinis škotiškas patiekalas – hagis (angl. haggis). Aš, tikriausiai, nesu išimtis prisipažindama, kad prieš atvykdama į Škotiją neturėjau žalio supratimo apie hagio egzistenciją. O ir drąsos paraugauti šį, mitais apipintą patiekalą, man prireikė ne vieno mėnesio. Visi iki vieno man sakė: pirma paragauk, po to viską tau paaiškinsim. Itin padrąsinantys žodžiai… Bet žinojau, kad ilgai susitikimo su šia škotiška įžymybe atidėlioti nepavyks. Ragauju. Hm. Riebu. Labai daug įvairių skonių, prieskonių.  Ir, die, kaip sotu. Išvada – patiko! Ir tuomet tiesa apie hagį man buvo atskleista. Tai avies kepenų, plaučių, širdies, įvairių prieskonių ir avižinių dribsnių mišinys! Tradiciškai šis mišinys būdavo sukemšamas į avies skrandį ir išverdamas. Šiais laikais vietoj skrandžio naudojama kiaulės žarnos (taip, kaip gaminant mūsų dešras). Šis patiekalas tarp užsieniečių yra tikra mistika, o beveik 80% amerikiečių galvoja, kad hagis yra laukinis gyvūnas. Tikriausiai, įskaitant ir Trumpą. (Beje, nors ir ne autenšikas, bet visgi egzistuoja ir vegetariškas bei veganiškas hagis).

Tad kodėl būtent hagis yra šios sausio vakarienės pagrindinis patiekalas? Pasirodo, kad Robert Burns šiuo patiekalu taip žavėjosi, kad net sukūrė jam eilėraštį! Ir nuo to laiko šiedu tapo neatskiriami. Hagis Burns Supper metu visuomet įnešamas į valgomąjį ant prabangaus padėklo, skambant dūdmaišiams. Po šios procesijos eina eilių deklamavimas šiam patiekalui ir viskio taurių kilnojimas. Tokio maisto sudievinimo ir tiek jam skirto dėmesio man dar tikrai neteko matyti nė vienoje šalyje. Škotai moka nustebinti.

Jei dar liko čia tokių, kurių neatgrasė kartais keisti škotiški papročiai, siūlau Burns Supper tradicinį meniu. Jei neišdrįsit paragauti hagio, manau, tikrai neatsispirsit pirmajam patiekalui ir, žinoma, desertui. Šie įprastesni mūsų gomuriui. Ypač paskutinysis. Viskis. Nes šio, kaip ir meilės, niekuomet nebūna per daug.

>>>>>BURNS SUPPER MENIU<<<<<

PIRMAS PATIEKALAS

Škotai yra lengvai pamišę dėl įvairiausių sočių sriubių. Jos yra labai paprastos, nes tradiciškai gaminamos iš to, ką tuomet labai vargingai gyvendami škotai turėjo savo ūkyje: bulvės, porai, perlinės kruopos, lęšiai, žuvis. Jei man reikėtų išsirinkti tris mėgstamiausias, tai būtų:

1. Tiršta rūkytos menkės sriuba (angl. Cullen Skink)

cullen-skink

Šis patiekalas, apskritai, mano vienas mėgstamiausių škotiškoje virtuvėje! Šią sriubą aš taip mėgstu, jog restorane dažnai užsisakau dvigubą porciją ir valgau kaip pagrindinį patiekalą. Man labiausiai patinka tiršta ir su nemažai grietinėlės, bet kai kuriems labiau patinka liesesnis šios sriubos variantas. Receptų yra begalė!

2. Porų ir bulvių sriuba (angl. Leek and Potato)

ppotatos

Tai, tikriausiai, viena paprasčiausių sriubų, bet skonių gausa gali apgauti ne vieną. Atrodo, kad raugaujate labai prabangų patiekalą! Tai mano pagrindinė, šaltojo sezono (vadinasi, beveik visų metų) sriuba. Ji dar ir tinginio sriuba. Nes trunka vos 45 min. paruošti, na tiksliau 15 min., likusį laiką gali sriubčioti viskio taurelę ir vėpsoti į burbuliuojantį puodą.

3. Tiršta sriuba iš įvairių daržovių, mėsos ir kruopų (anlg. Scotch Broth)

broth

Tikras tikros žiemos maistas! Arba tikros Škotijos žiemos maistas. Kuomet už lango penktą dieną kaukia Atlanto vėjai, keltai atšaukti, parduotuvių lentynos tuščios, o skrandis baubia kaip nori šilto ir sotaus maisto, ši sriuba yra tikras išsigelbėjimas. Receptų variacijų yra daugybė. Gali paruošti nuo labai prabangios iki gana kuklios vegetariškos sriubos, bet efektas panašus – šildantis ir teigiamai veikiantis. Man teko ragauti tik labai tradiciškas, su jautiena ar aviena ir perlinėm kruopom, bet galima improvizuoti ir pagaminti su egzotiškom daržovėm, kuskusu ir t.t.

ANTRAS PATIEKALAS

 Hagis, ropė ir bulvės (škot. Haggis, neeps and tatties)

haggis5

Jei pirmą patiekalą ir desertą galima pasirinkti, tai antrasis patiekalas visiems yra privalomas. Burns Supper be hagio yra tiesiog neįsivaizduojamas. Dažniausiai, jis yra valgomas tradiciškai: lėkštėje yra pateikiama truputėlis hagio, bulvių ir ropių košės su viskio padažu, tačiau šią vakarienės idėją yra perimę prabangūs restoranai ir jie, pasišovę savo išmonę, išdarinėja neįtikėtinus dalykus iš šio labai paprasto patiekalo. Pavyzdys, kuriuo galėtų sekti kai kurie ir mūsų madingi restoranai, kuriems lietuviška virtuvė atrodo labai nuobodi ir pernelyg ūkiška. Tuomet galbūt net Užkalnis persigalvotų dėl vargano lietuviško stalo. O galbūt ne. Tokiu atveju jam geriau kulinarinių atostogų į Škotiją nevažiuoti. Oij, kaip jis čia nusiviltų. Visas pasaulis žavisi itin paprasta, sočia ir gana riebia Škotijos virtuve, net poniškieji anglai. Dauguma lietuvių, deja, kažkodėl gėdijasi tos ūkiškosios mūsų virtuvės pusės. O galėtų tai išnaudoti savo naudai, ką taip puikiai daro škotai.

DESERTAI

Škotai yra didžiuliai saldumynų mėgėjai! Tai liudija daugybė čia egzistuojančių konditerinių žurnalų ir kepimo laidų kiekis. Ir kepti čia moka beveik kiekviena šeimininkė. Ir kepa jos beveik visos be išimties labai gardžiai ir… labai saldžiai. Man škotiški desertai, dažniausiai, yra per saldūs, beveik su visais turiu užsisakyti pora šaukštų ledų, saldumui apmalšinti. Kaip ir pirmajam patiekalui, taip ir desertui Burns Supper pasirinkimas yra gana platus. Patys dažniausi yra šie:

1. Raspberry Cranachan – tradicinis škotiškas desertas su avietėmis, avižiniais dribsniais, grietinėle, medumi ir viskiu.

 

The BEST! Mano visų laikų mėgstamiausias desertas. Net žiūrint i nuotrauką apetitas kaip mat sukilo. Meilę šiam desertui išpažinau ir kaip pasigaminti aprašiau pirmajame  Viskis ir maistas skyriaus tekste. Tai pagrindinis, mat vienas seniausių, Burns vakarienės desertų. Deja, jis nėra vienas populiariausių. Matyt, nepakankamai saldus. Dėl to daug dažniau meniu pamatysi įvairias cranachan variacijas, kaip, pavyzdžiui, merangai su grietinėle, viskiu ir avietėmis arba pyragai su šio deserto ingridientais.

2. Škotiški sūriai ir avižiniai sausainiai

Škotija yra gausi sūrių pasiūla. Beveik kiekvienas regionas čia turi pasiūlyti kažką išskirtinio. O sūris su avižiniais sausainiais yra vienas mėgstamiausių škotų užkandis po vakarienės.

cheese2

3. Viskis

O ką čia jau ir bepridursi? Tikriausiai nė vienas škotų susiburimas nepaseina bent be vienos taurelės. O Burns Supper metu ir be kelių.

Iškilmingas hagio įnešimas

Skanių jums škotiškų gėrybių šaltais žiemos vakarais!

Sláinte!

*Visų nuotraukų šaltinis: www.pinterest.com

 

 

 

 

 

 

Dalintis:

Atsakymai į “Burns Supper”: 5

  1. Nigel Brown parašė:

    I love haggis, tattles & neeps any time, not just as a burns supper. Cullen Skink Too!

  2. atrastiskotija parašė:

    O taip! Škotiški saldumynai man irgi yra per saldūs. 🙂

  3. atrastiskotija parašė:

    Hm. Jeigu iš škotiškų tai scones, butteries, deep-fried Mars bar (bet šitas yra riebumo bomba) ir nežinau kiek jis škotiškas, bet mačiau tik JG Ross kepykla parduoda tokią bandelę susukta su razinomis, cinamonu ir geltonų glaistu ant viršaus, pamiršau pavadinimą http://www.jg-ross.co.uk/images/cakes4.jpg?width=400&height=auto&shrink=

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *