FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Kontrabanda ir moterys: Gertrude Lythgoe

2017-05-21

Lietuvoje jau kelinti metai iš eilės bandoma mažinti alkoholio vartojimą. Problemos sprendimo būdai beveik be išimčių palydimi sunkiu atsidusėjimu… Tikriausiai, visi šio tinklaraščio skaitytojai yra girdėję apie alkoholio draudimo įstatymą, įsigalėjusį XX amžiaus pradžios Amerikoje. Šiomis drąstiškomis priemonėmis buvo siekta sustabdyti visuomenę nuo smigimo į alkoholizmo liūną. Deja, rezultatas buvo priešingas – alkoholizmas šalyje pradėjo augti. Šis tekstas apie tai, kaip neišmintingas problemų sprendimas suteikia palankią terpę atsirasti tokioms istorinėmis asmenybėms kaip Gertrude Lythgoe, tapusia žymiausia to laikmečio moterimi kontrabandininke pasaulyje ir prisidėjusia prie škotiško viskio populiarinimo Amerikoje.

Gertrude „Cleo” Lythgoe – viena pagrindinių nelegalaus viskio prekybininkių Amerikoje

XX amžiuje Amerikoje suklestėjęs alkoholizmas ir su juo susijusios tokios problemos kaip smurtas šeimoje, neištikimybė, kriminaliniai nusikaltimai ir išaugusi korupcija, ypač viešnamiuose, kur prostitucija buvo neatsiejama nuo alkoholio, atvėdė šalį prie alkoholio draudimo įstatymo. Jis įsigaliojo 1919-iais ir truko 13 metų. Tai buvo itin sunkus metas daugybei Amerikos šeimų, o tiksliau moterų, mat jų vyrai savo nepasitenkinimą ir susierzinimą dėl pasikeitusios padėties išreikšdavo agresyviais veiksmais namuose. Tačiau, alkoholio draudimo įstatymas tikrai nereiškė alkoholio išnykimą. Prispyrus bėdai, ne vienas rasdavo būdų kaip prasimanyti šių velnio lašų. Kitaip tariant, legalaus alkoholio saulėlydis reiškė pogrindinės veiklos užtekėjimą. Šiuos 13 metų Amerikoje galima pavadinti kontrabandininkų aukso amžiumi. Kovojančioji prieš alkoholio vartojimą visuomenės grupė – Temperance movement – praėjus vos 6 mėnesiams nuo įstatymo išleidimo pamatė, kad girtuokliavimas ne mažėja, kaip buvo tikėtasi, bet, priešingai, pradeda didėti! O kas įdomiausia, vis daugiau ir daugiau moterų patekdavo į šią, „geriančiųjų“, kategoriją, ko nebuvo prieš išleidžiant „Sausąjį įstatymą“. Anot Fred Minnick, nors moterys inicijavo šio įstatymo Amerikoje išleidimą, būtent jos darė viską, kad ši šalis pernelyg neišsausėtų.

temperance

“Temperance judėjimas” inicijavo “Sausąjį įstatymą” Amerikoje

Toks aktyvus moterų dalyvavimas nelegalioje veikloje iš dalies gali būti paaiškinamas sutrumpintu jų bausmės laiku kalėjime. Teismas atsižvelgdavo į moterų, kaip motinų ir namų šeimininkių, atsakomybes namuose. Dauguma, žinoma, tokia savo padėtimi mielu noru naudodavosi. Inspekcijai atvažiavus į įtariamus kontrabanda namus, moterys bandydavo palenkti policiją į savo pusę verkdamos, kad nelegalaus alkoholio gamyba yra vienintelis būdas prasimanyti pinigų savo ir vaikų išlaikymui. Dar kitos moterys pasinaudodavo savo moteriškumu. O atsirasdavo ir tokių, kurios mažus kiekius viskio gabendavo vaikų vežimėliuose, ar po savo sijonais, marškinėliais. Nors policija kai kurias iš jų įtardavo, bet buvo per drovūs ar tiesiog jausdavosi nejaukiai apieškodami moterį, tad leisdavo joms praeiti. Galiausiai inspekcija išgudrėjo ir nusamdė moteris, kad šios galėtų apieškoti įtartinai atrodančiąsias. Bet nepaisant to, moterys labai gerai išmanė šios nelegalios veiklos gudrybes ir yra atsakingos už didžiulį kontrabandos kiekį XX amžiaus pradžios Amerikoje.

Viena žymiausių to meto moterų kontrabandininkių, gabenusių viskį iš Škotijos į Ameriką, be jokios abejonės, yra Gertrude Lythgoe, geriau žinoma Cleo vardu. Ši, anglų tėvo ir škotės motinos dukra, savo karjerą spirituotų gėrimų versle pradėjo nuo legalios alkoholio prekybos Niujorke. Čia ji dirbo vienai Londono kompanijai, tiekusiai į Ameriką škotišką viskį. Deja, dėl įsigalėjusio čia alkoholio draudimo, verslas pradėjo žlugti. Bet įmonės darbuotojai nepasimetė ir iš karto pradėjo ieškoti alternatyvų savajam verslui plėtoti. Ir čia jie pamatė galimybę alkoholį į Ameriką importuoti per tuo metu Britanijai priklausiusias Bahamų salas. Cleo buvo pasirinkta kaip pati tinkamiausia kandidatė šiam darbui atlikti. O apie galimybę dirbti su kitais kontrabandininkais, savo memuaruose „Bahamų karalienė” rašo: Aš jutau, kad šiuo metu tai yra vienintelis kelias… aš negalėjau prarasti daugiau, nei jau buvau praradus, aš galėjau tik laimėti.

us voted dry

Kuomet Cleo atvyko į Nassau, Bahamuose, dauguma vyrų nenorėjo su ja palaikyti jokių verslo santykių. Pagrindinė to priežastis buvo ta, kad Cleo – moteris, o tuo metu moteriškosios lyties atstovėms tvarkyti verslo santykius buvo neįprastas reiškinys. Tačiau Gertrude nebuvo įprasta tų laikų moteris. Ji mokėjo už save pastovėti ir tokie ženklai, kabantys ant baro durų, kaip No skirt, jai buvo nė motais. Nassau tuomet nebuvo saugi vieta moterims; galimybė būti išprievartautai slypėjo už kiekvieno kampo, ypač tokiai gražiai, turtingai ir vienišai moteriai kaip Cleo, kuriai ne kartą teko susidurti su vietiniais nusikaltėliais. Jos gyvenimą Bahamuose apkartino ne tik seksistiniai komentarai, bet ir nuolatiniai vietinių salos vyrų užgauliojimai ir galiausiai pradėję apie Gertrude sklisti gandai, kad ji yra užsislapstinusi agentė! O tokios šnekos jai, pradedančiai čia savo verslą, tikrai nebuvo į naudą.

Bet kaip minėjau anksčiau, Cleo nebuvo tipinė to laikmečio moteris. Ji puikiai išmanė tuomet, pagrinde, vyrų dominuojamą juodąją rinką ir jos taisykles. Ji niekada nenusižengė įstatymams, bet pasinaudodama savo įgimtais verslininkės įgūdžiais bei, kaip vėliau pamatysite, moterišku žavesiu, Cleo iš Bahamų vieną po kito išgabedavo pilnus viskio laivus į ištroškusią Amerikos žemę. Ši moteris taikėsi į aukščiausią lygą, pardavinėdama tik geriausius škotiškus ir amerikietiškus viskius. Cleo niekada neišdavė savo tiekėjų, bet vienas žymiausių to meto kontrabandininkų (su kuriuo Cleo siejo verslo santykiai) Bill McCoy mano, kad ji buvo atsakinga už vienų geriausių to meto škotiškų viskių atsiradimą Amerikoje: Haig ir McTavish. 1923-iais ji pardavė beveik 1 mln. litrų ruginio viskio. Ne veltui ji dažnai buvo tituluojama „Kontrabandos karaliene“. Apskirtai, jos tiekiamo viskio kokybė buvo aukščiausios klasės, tad nenuostabu, kad ji dažnai sulaukdavo pavydžių kolegų kandžių komentarų bei apkalbų. Bet Cleo nebūtų Cleo, jei už save nepastovėtų. Vienam tokiam pavyduoliui ji pagrasino ginklu vidury dienos, šiam tiesiog sėdint pas kirpėją. Nepaisant šių nemalonių nutikimų, Cleo pamažu įgijo vyrų kolegų pagarbą ir užemė vieną svarbiausių vietų to meto kontrabandos pasaulyje.

mccoylythgoe

Cleo su Bill McCoy viename iš jo laivų, gabenančių dalį jos kompanijos kontrabandos

Nė viena su viskiu susijusi moteris prieš ar po Gertrude nesulaukė tokio didžiulio dėmesio iš spaudos kaip, kad ši moteris. Cleo tapo tarptautinio masto sencacija, to laikmečio celebrity. Nuo 1920-ųjų iki 1926-ųjų žurnalistai iš Anglijos, Amerikos, net Kanados įdėmiai sekė jos gyvenimą ir su ja susiję straipsniai atsidurdavo pirmuose laikraščių puslapiuose. Dar viena, milijono verta kontrabanda su populiaru škotišku, airišku ir amerikietišku viskiu, greitu metu turi būti pergabenta iš Europos per Bahamus į Ameriką. Ši informacija buvo patvirtinta anglės Gertrude Lythgoe, atsakingos už bene didžiausią tarptautinį viskio verslą pasaulyje. Šiuo metu ji yra Paryžiuje ir su Bordeaux eksportuotojais baigia sutarti paskutines su transportu susijusias detales (Jamaika, rugsėjo 25, 1923), – skelbė vienas iš laikraščių. Cleo teigia, kad žurnalistai visuomet iškreipdavo jos teiginius, bet tai jų nesustabdė stovyklauti prie jos viešbučio langų ir įkyriai sekti kiekvieną jos žingsnį.

Dar viena mėgstama žurnalistų tema buvo Cleo gerbėjų pulkai. Dauguma vyriškosios lyties atstovų negalėjo nuslėpti susižavėjimo šia moterimi, o jos egzotiška išvaizda patraukė nė vieno iš jų dėmėsį. Gertrude nuolat sulaukdavo laiškų iš vyriškių, prašančių jos rankos. Šios istorijos suteikdavo egzotiško žavesio straipsniams: įsivaizduokite, ne tik sėkminga kontrabandininkė, bet dar ir žavi moteris, dėl kurios konkuruoja didžiulis gerbėjų burys iš viso pasaulio.

Deja, toks populiarumas Cleo profesijos žmogui tikrai nebuvo į naudą. Spauda stebėjo kiekvieną jos žingsnį, o tai apsunkino jos nelegalią veiklą. Ji būdavo apieškoma policijos net pačiuose Bahamuose ir būdavo labai tuo pasipiktinus. Cleo visuomet neigdavo savo kaltę ir apsimesdavo nekalta: Aš tiesiog esu verslininkė su legaliai registruotu verslu Nassau, Bahamuose. Aš dirbu sunkiai, kad uždirbčiau tai, ką turiu. Aš nesu atsakinga už tai, kas nutinka spiritui, kuomet aš jį parduodu. Ir ji yra absoliučiai teisi! Mat jei ji netransportuoja alkoholio į Ameriką, ji nieko nelegalaus nedaro.

nassau-mariners-museum

Bill McCoy laivas pakraunamas nelegaliu alkoholiu Nassau uoste

Tačiau, kuomet visų laikraščių akys nukreiptos į tave, neįkliūti į policininkų rankas tampa vis sunkiau. Toks likimas pasitiko ir kontrabandos karalienę, kuomet Majamyje ji buvo areštuota, įtariant suklastota tapatybe. Valdžia apkaltino Cleo nelegaliai pergabenusią 1000 viskio dėžių. Iš pradžių ji bandė patraukti valdžios atstovus naudodamasi savo žavesiu ir laidydama jiems komplimentus. Bet supratusi, kad tai nesuveiks, ji ėmėsi kitos taktikos. Ji prisipažino, kad viskis tikrai yra jos ir… padėkojo policininkams juos radus, mat, pasirodo, kažkas iš jos juos buvo pavogę! Taigi. Vienos didžiausios to meto kontrabandininkių, to laikmečio žvaigždžių, pasiteisinimas dėl viskio: juos iš manęs kažkas pavogė:). Jei toks pasiteisinimas būtų buvęs ištartas kieno nors kito, tas žmogus būtų sulaukęs didžiausios pašaipos ir sulaukęs bent jau 9 mėnesių įkalinimo bausmės. Bet tai nenutiko Cleo. Cleo buvo išteisinta! Niekas tiksliai nežino tikslių aplinkybių kaip tai nutiko. Buvo kalbama, kad vagyste  ji apkaltino du jūrininkus, o šie kaltę prisiimė. Kaip ten bebūtų, bet kontrabandos karalienei pavyko išvengti nusipelnytos bausmės.

Po šios bylos Gertrude paliko spirituotų gėrimų verslą: Aš užsidirbau pragyvenimui pati ir dėl nieko nesigailiu, – ji kalbėjo žurnalistams 1926-iais – man nereikia vyro, kad man nurodinėtų ką daryti… aš nesiruošiu tekėti. Su Cleo atsistatydinimu iš nelegalios alkoholio veiklos, spauda neteko vienos spalvingiausių jų straipsnių herojės.

Prisiminus šios charizmatiškos moters veiklą sausuoju laikotarpiu Amerikoje, svarstau, įdomu ar mūsų politikų drastiškos priemonės alkoholio vartojimo klausimu pagimdys Lietuvoje tokius istorinius personažus kaip Gertrude Lythgoe? Slaptai vyliuosi, kad taip:) Su idiotizmu reikia kovoti gudrumu. Kažkodėl mūsų politikai visuomet imasi tvarkyti mūsų visuomenės bėdas nuo kito galo. Kai kurie įstatymai dėl alkoholio vartojimo Lietuvoje verčia tik liūdnai nuleisti galvą dėl mūsų politikų neįgalumo intelektualiai pažvelgti į problemą. Juk nesvarbu, ar alkoholį gali nuspirkti 24 valandas per parą, ar tik porą valandų per dieną, kuomet pagrindinė alkoholizmo priežastis yra vargas ir iš jos kylančios socialinės negandos. Tad galbūt pradėti reikėtų nuo čia?

Naudoti šaltiniai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!