Kaip tinkamai pasiruošti Feis Ile?

Ailos muzikos ir viskio festivalis, visiems žinomas Feis Ile vardu, vyko jau 30-ąjį kartą. Kaip ir kiekvienais metais, gegužės pabaigoje, Ailos salą užplūdo gausybė atsidavusių viskio mylėtojų, o jų apsvaigęs klegesys užpildė kiekvieną salos kampelį. Kad ir kokia varginanti savaitė tai būtų mums, festivalyje besidarbuojantiems, aš jo laukiu su didžiausiu nekantrumu.

Blog.islayinfo.com nuotr.

Savo mintimis apie festivalį pasidalinau ir aprašiau kas vyksta jo metu kiekvienoje darykloje praeitais metais (įrašą galite rasti čia), na, o šiais metais nutariau su jumis pasidalinti savo įžvalgomis ir patarimais kaip tinkamai pasiruošti šiam viskio festivaliui, jei netyčia susigundytumėte idėja apie septynias dienas besitęsiančia viskio, muzikos ir Škotijos kultūros fiesta.

KELIONĖ:

Ailos salą galima pasiekti dviem būdais: keltu arba lėktuvu. Lengviausias ir greičiausias, žinoma, yra pastarasis. Tiesioginis skrydis iš Glasgow tarptautinio oro uosto iki mažulyčio Ailos oro uosto trunka vos 25min! Už šį malonumą, žinoma, tenka sumokėti nemažą pinigų sumą, bet jei bilietus pirksite maždaug pusmetį prieš kelionę, gali pavykti juo įsigyti už gana padorią kainą (maždaug £80) . Paprastai, sezono metu, bilietas į abi puses kainuoja apie £200.

Pigesnis, bet daug ilgesnis variantas yra kelionė autobusu/automobiliu ir keltu. Apie trys valandos kelio vingiuotu keliu iš Glasgow į Kennacraig, o iš čia dviejų valandų kelionė keltu. Pati kelionė yra įspūdinga, važiuojant link kelto terminalo atsiveria nuostabaus grožio vaizdai, beveik visas kelias eina palei įlankas. Jei į Ailą atvykstate pirmą kartą, rekomenduoju, bent jau į vieną pusę keliauti keltu. Vaizdai artėjant ar paliekant salą užnugary yra įspūdingi ir leidžia jums pajusti visą Vakarų Škotijos žavesį.

REZERVACIJOS:

-Nakvynė. Atvykstant į Feis Ile jos yra tiesiog privalomas, išimtis, jei apsistojate savo pačių palapinėse ar atvykstate su namuku ant ratų. Dauguma lankytojų, kurie čia atvyksta iš metų į metus, užsirezervuoja viešbučius kitiems metams jų dabartinio vizito metu. Tad, jei norite turėti pastogę virš galvos, paskutinės minutės kelionė čia vargiai ar išdegs. Saloje vietų apsistoti tikrai nėra daug, o salos populiacija festivalio metu patrigubėja. Jei atvirai, aš vis dar nelabai suprantu, kaip ir kur ta galybė keliautojų sugeba susirasti nakvynę.

-Restoranai. Panaši problema kaip ir su nakvyne. Restoranų ir juolab didelių chain čia nerasite, visos valgymo įstaigos čia priklauso privatiems asmenims. Tad jos negali pasigirti vietų gausa ir aptarnavimu 24/7. Dauguma jų per vieną vakarą gali aptarnauti tik apie 50-70 žmonių, kai kurios net mažiau. Vakarienė paprastai pradedama tiekti 6 vakaro ir baigiasi apie 21.30. Tai labai mažas laiko tarpas ir vietų skaičius, pripildyti daugybę, itin alkanų po viskio degustacijų, pilvų (dėl pietų nesijaudinkite, daryklų atidarymo šventėse yra didžiulė maisto pasiūla pačiose daryklose).

-Taxi. Nors žemėlapyje sala atrodo maža, bet atstumai tarp kai kurių daryklų yra gana dideli. Jei neturite savo transporto, o nusprendėte naudotis taxi – šią paslaugą užsirezervuokite. Taxi čia yra nedaug ir dauguma jų festivalio savaitę yra samdomi pačių daryklų.

Port Charlotte stovyklavietė. Blog.islayinfo.com nuotr.

TRANSPORTAS SALOJE:

-Autobusas. Jei norite sutaupyti šiek tiek pinigėlių vienai kitai papildomai taurelei, beveik visas salos daryklas galite pasiekti autobusu. Deja, šis čia pasirodo lyg jaunas mėnulis. Per dieną yra tik keletas reisų. Taip pat, autobusams galioja vadinamasis Islay Time, tai reiškia, kad jie gali pasirodyti 15 minučių per anksti arba 15 minučių per vėlai. To priežastis yra paprasta, vairuotojai darbo metu gali sustoti pakalbėti su pravažiuojančiu kolegu ar greitai užlėkti į namus prigriebti pamirštų pietų.

-Tranzavimas. Šis keliavimo būdas saloje tikrai yra saugus, o ir vietiniai gana noriai paveža nuilsusius viskio keliautojus. Aš pati per šį festivalį pametėjau ne vieną tokį lūkuriuojantį iki viešbučio. Du pagyvenusius škotus net du kartus. Ir išpulk man taip! Kokia jiems laimė buvo, o ir aš gerų emocijų prisipildžiau, matydama jų dėkingus veidus.

APRANGA:

Vakarų Škotijos pakrantėje oras yra labai permainingas. Galite tikrinti orų prognozes kiekvieną dieną, analizuoti gegužės mėnesio temperatūros vidurkius ar bandyti nuspėti orą pagal vėjo kryptį, bet viskas, deja, veltui. Jei iš ryto spaudžia šaltukas ir tu išekliauji apsimuturiavęs penkiais sluoksniais megztinių, pasigailėsi, jei po tais sluoksniais neužsidėsi maikutės trumpomis rankovėmis, nes po pietų, išlindus saulei, gali supleškėti kaip apdžiūvusi medžio pliauska. Arba, atvirkščiai, gali sušalti į ožio ragą, jei saulei pasislėpus ir pakilus vėjui neturėsi su savimi ko šiltesnio. Tad atvažiuojant į Ailą, lagaminą pakuokis taip, lyg čia planuotum praleisti keturis skirtingus metų laikus.

Mano pagrindiniai būtų šie:

-Lietpaltis. Geriausia plonas ir sulankstomas, kurį gali įsimesti į kuprinę ar rankinę. Šis daikčiukas vietos daug neužima, bet gali išsaugoti ttavo sausą kailį.

-Maudymosi kostiumėlis (bei kremas nuo saulės). Įnoringas Škotijos oras yra nustebinęs ne vieną. Kai saulė pasirodo – ji labai kaitri. O po vėlyvo naktinėjimo – taip gera atsigaivinti Atlanto vandenyno bangose.

-Sportbačiai, vaikščiojimo batai, įsispiriamos šlepetės. Festivalio metu yra organizuojami įvairūs žygiai, per istorinias, su viskio daryklomis susijusiomis vietomis, tad patogi avalynė čia yra labai svarbi. O juk  ne į miestą ir atvažiuojate, tad  į kuprinę tikrai negrūskite prabangių batelių.

-Patogūs drabužiai. Dauguma žmonių čia apsirengę outdoor stiliumi arba apsišarvavę firminiais daryklų drabužiais: Ardbeg striuke, Kilchoman kepuraite, Bowmore marškinėliais ir t.t. Jei norit, galit įsimesti kokį vieną kitą puošnesnį rūbelį, jei planuojat eiti į prabangesnį restoraną, bet ir šiuose galima atrasi visokio plauko lankytojų. Niekas tikrai į tave kreivai dėl drabužių nežiūrės. Svarbiausia čia – patogumas.

Eilė prie Bowmore daryklos. Blog.islayinfo.com nuotr.
Blog.islayinfo.com nuotr.

PATARIMAI:

Islay time. Jei esi atvykėlis, šis, tik salose sutinkamas fenomenas, labai žavi, jei esi vietinis – erzina. Islay time reiškia, jog beveik niekas čia nevyksta laiku ir visi visur vėluoja. Turai, autobusai, taxi… Nenustebkite, jei jūsų turo gidė/gidas pavėlavusi 10 minučių nebus nė kiek dėl to nesusipatoginusi, o tiesiog plačiai nusišypsojusi/ęs leptels: sorry, I‘m late. Islay time. Nors man pačiai šis pasiteisinimas nelaba patinka, bet jį tenka retkarčiais panaudoti, o kad jis veiksmingas matau iš kvatojančių vokiečių veidų.

-Viena diena be viskio. Nors šis punktas atrodo itin juokingas, besiruošiant į viskio festivalį, bet, patikėkit, jį įgyvendinti bus labai lengva. Visos daryklos per jų atidarymo šventę dalyvius apdovanoja gausiomis, kupinomis viskio taurelėmis. Vakare, šventė persikelia iš daryklų į barus ir restoranus, kuriuose, vėl neišvengiama kelių lašų viskio. Vėlyvos naktys, ankstyvi rytai gali pareikalauti nemažai jėgų. Tad vieną dieną pailsėkite nuo viskio, leiskit savo gomuriui atsigauti, pasižvalgykite po salą, pabendraukite su avimis, pagulėkite papludimy…

– Eilės. Turite jas pamilti. Festivalio metu salos populiacija patrigubėja, tad stovėti eilėse čia turėsite visur, pradedant eile maisto parduotuvėje, baigiant eile prie daryklų, norint nuspirkti kokį suvenyrą. Bet šį lūkuriavimą galite puikiai išnaudoti šaunioms pažintims užmegzti. Juk laukti tris valandas eilėje, norint įsigyti festivalio butelį, gali labai įgristi, o kai kuriuos net nuliūdinti, bet to galima išvengti jei pasiūlysi savo kaimynui viskio iš savo gertuvės. Tokiu būdu laukimas eilėse tampa gana smagi patirtis.

-WiFi. Šis gali jus ne kartą nuvilti. Tad susirašykite visą svarbią informaciją, pvz.: viešbučio adresą, taxi numerius, daryklų turų laikus ir t.t. į užrašų knygutę, tokiu būdu išvengsite panikos kai likus porai valandų iki degustacijos esate užstrigę kur papludimy be wifi ir telefono ryšio.

Blog.islayinfo.com nuotr.

Na, o svarbiausia, žinoma, yra jūsų pačių nusiteikimas. Bet, tikiuosi, kad šie keli patarimai padės išvengti kai kurių nepatogumų, kurie, svečioje šalyje gali kaip reikiant apkartinti jūsų atostogas. Nors, pastebėjau, kad pora taurelių viskio paprastai išsprendžia ir didžiausius nesusipratimus. Svarbiausia, nepamirškite pagrindinio savo vizito Feis lle tikslo: aplankyti viskio meką ir mėgautis geru viskiu bei įspūdinga Ailos gamta kartu su šimtai  bendraminčių. Sláinte!

Parašykite komentarą