Atostogos Škotijoje: Cairngorms nacionalinis parkas

Traveltipy.com nuotr.

Šiame parke telpa visa Škotija ir dar truputėlis daugiau. Kalnų viršūnių paviršius primena Antarktikos ledynus. Margaspalviai slėniai, jei ne dažniausiai rūškanas Škotijos dangus – saulėtąją Toskaną. Miškų tankumynas ir mažieji ežerėliai (angl. Lochs) – rytinį Lietuvos ar Suomijos pakraštį. Ir, žinoma, tai, kas randama visoje Škotijoje – nuostabiai išsilaikiusios viduramžių pilys, seni kaimeliai, istoriniai paminklai, unikali augmenija ir gyvūnija, be proto svetingi miestelių gyventojai, gardi virtuvė, draugiški vietiniai, nepaisant beveik nuolat apniukusios padangės, kuri, bent jau man, prisideda prie ypatingos, tik šioje šalyje pajuntamos nuotaikos. Gamta, istorija, kultūra ir žmonės čia subėga į darnią visumą.

Dėl kalnuose randamų mėlynųjų kristalų Cairngorms reiškia mėlynuosius kalnus, tačiau gališkasis parko pavadinimas – Am Mhonaidh Ruaraidh– verčiamas kaip raudonieji kalnai. Mėlynieji ar raudonieji – pasirinkyti patys, skelbia parko lankstinukas.

Cairngorms įkurė Škotijos parlamentas 2003-iaisParkas yra vienas iš 100 nacionalinių parkų pasaulyje ir didžiausias Britanijos salyne. Jo plotas yra net 4528 km², o tai reiškia, kad parkas yra didesnis net už kai kurias šalis, kaip, pavyzdžiui, Liuksenburgas. 47% parko ploto užima laukinė gamta, kuri yra tarptautinės reikšmės ir yra saugoma Europos įstatymų. Parke yra net 25% visos Britanijos, nykstančiomis pripažintos, gyvūnų rūšys, kaip kad laukinės katės, raudonosios voverės, kilnieji ereliai, juodieji tetervinai…

Parke yra keturi iš penkių didžiausių Britanijos kalnynų: Ben Macdui (1309m), Braeriach (1296m), Cairn Toul (1291m) ir Cairn Gorm (1244m). Per parką nusidriekę galybė mažų ežerėlių ir trys pagrindinės Škotijos upės: The Dee, the Don ir the Spey. Čia taip pat rasite: 55 mažesnius kalnus, 9 outdoor (liet. Veikla lauke), 9 arklių jodinėjimo, 3 kalnų dviračių ir 3 slidinėjimo centrus, 12 golfo aikštynus, 6 viskio daryklas, 8 pilis ir dar aibę kitų atrakcijų, tad veikti čia tikrai yra ką. Žemiau pateikiu keletą idėjų, sumąsčiusiems atostogas praleisti šiame Škotijos nacionaliniame parke.

Vaikščiojimas (angl. Hiking)

Lairig Ghru. Preeandjournal.co.uk nuotr.

Tikriausiai vienas populiariausių užsiėmimų tarp parko lankytojų. Parke nusidriekę daugybė vaikščiojimo trasų. Slėniais, kaimeliais, kalnais, miškais ir t.t. Vaikščiodami galite grožėtis įspūdingais vaizdais, tobulinti savo fotografijos įgūdžius, kvėpuoti ir atsikvėpuoti grynu oru, pramankštinti per žiemą ar darbe ofise užsigulėjusius raumenis, stebėti gausų parko gyvūnijos pasaulį ar tiesiog įsitaisę kokioj kalno papėdėj dūmoti, skaityti ar bendrauti su bendrakeleiviais. Škotijoje vaikščiojimas, bent jau man, turi meditacinę reikšmę.

Vaikščiojimo trasas galite rasti šiame puslapyje.

Važinėjimas dviračiu

Pinterest.com nuotr.

Jei mėgstate aktyvesni poilsį arba pabodo vaikščiojimas, dar vienas šaunus būdas susipažinti su Škotijos gamta yra važinėjimas dviračiu. Taip pat kaip ir su vaikščiojimu, trasų pasiūla yra tiesiog milžiniška. Galite važinėtis lygiais miško takeliais arba išsinuomavę kalnų dviračius lėkti (arba stumti (čia aš apie save) per kalnus. Parke taip pat yra organizuojami įvairūs dviratininkams skirtos varžybos ir įvairūs renginiai.

Pagrindines dviračių trasas galite rasti šiame puslapyje.

Vandens atrakcijos

Flickr.com nuotr.

Nepriklausomai nuo metų laiko Škotijoje lyja daug, o lietaus pasekmė – neišsenkantys vandens šaltiniai. Vanduo čia visur: aplinkui, po kojomis, virš galvos. Jei kažko pakeisti ar išvengti negali – priimk. Škotai ne tik priimė, bet dar ir išpešė naudos iš šios, atrodytų nesutramdomos stichijos. Nuo kas žingsnį nusidriekusių viskio daryklų iki aibės vandens pramogų. Ir ko čia tik nėra: plaukimas pripučiapomis valtimis (angl. Rafting) ar slidinėjimas specialiomis padangomis kalnų upeliais (angl. Tubing), šokinėjimas nuo uolų šlaitų į gaivius šaltinio vandenis, plaukiojimas baidarėmis ar valtimis, net specialus vaikščiojimas sudėtingais upių šlaitais ir tarpekliais (angl. George Walking).

Daugiau informacijos rasite šiame puslapyje.

Slidinėjimas/ čiuožinėjimas snieglentėmis

Go2outdoor.co.uk nuotr.

Dar viena pramoga nenuilstantiems vietoje. Ir slidinėti bei čiuožinėti ant snieglenčių čia galima ne tik žiemos metu. Kai kuriose vietose slidinėjimo sezonas gali užsitęsti net iki rugpjūčio arba, gali nutikti ir priešingai, šiais metais pagridniniame CairnGorm Mountain slidinėjimo kurorte sniego nebeliko jau kovo pabaigoje. Parke yra dar du slidinėjimo centrai: Glenshee ir  The Lecht. Dėl profesionaliai įrengtų slidinėjimo takų, nuostabių vaizdų ir pačios škotiškos kultūros čia kiekvienais metais suplūsta daugybė slidininkų ir snieglentininkų iš viso pasaulio. Nors… Škotijos oras ne visuomet palankus šių sporto šakų mylėtojams.

Daugiau informacijos rasite šiame puslapyje.

Kitos pramogos

Chungcudatviet.com nuotr.

Aukščiau išvardinau tik keletą, populiariausių outdoor pramogų, bet jų yra tikrai kur kas daugiau: važinėjimas keturačiais, šokinėjimas su virvėmis, orientaciniai žaidimai, šaudymas iš lanko, dažasvydis, čiuožinėjimas prisikabinus virvėmis tarp kalnų tarpeklių ar medžių, jodinėjimas ant žirgų, žvejojimas, golfas ir t.t. Pramogų čia gausybė visom oro sąlygom, kiekvienu metų laiku, suaugusiems ir vaikams. O kas įdomiausia, beveik visos pramogos yra lauke. Ir niekam nė motais, jau legenda tapęs, įnoringasis Škotijos oras. Kaip vietiniai mėgsta sakyti: nėra blogo oro, yra tik netinkami rūbai.

Daugiau informacijos rasite šiame puslapyje.

Viskio daryklos

Pinterest.com nuotraukos

O kaip gi be jų! XVIII amžiuje žemutinėje Škotijos dalyje įsigalėjus mokesčiams už gaminamą viskį, aukštutinė šalies dalis tapo puikia vieta nelegalioms darykloms klestėti. Pačioje parko teritorijoje yra tik 6 viskio daryklos: Dalwhinnie, Tomintoul, Glenlivet, Royal Lochnagar, Balmenach ir Speyside Distillery. Tačiau tik išvažiavus iš parko ir pasukus į šiaurę palei upę Spey, Speyside regioną, prasideda žymusis The Malt Whisky Trail su virš 50 viskio daryklų, tankiausia daryklų populiacija visame pasaulyje!

Daugiau informacijos rasite šiame puslapyje.

Istorinių/ kultūrinių objektų lankymas

Dalmunzie pilis/viešbutis. Visitcairngorms.com nuotr.

Kiek teko vartyti lietuviškus kelionių puslapius, reklamuojančius keliones į Škotiją, pagrindinė atrakcija yra šios šalies istorija. Čia ji, iš tikrųjų, sunkiasi per kraštus. Cairngorms parke galite rasti 8 pilis. Pačios populiariausios yra Balmoral ir Blair. Dauguma jų neįtikėtinai gerai išsilaikiuosios. Prie to prisideda ne tik žemių savininkai, bet ir Historic Environment Scotland – institucija, atsakinga už istorinių vietų priežiūrą Škotijoje. Parkas nusėtas ir senų pastatų griūvėsiais, kurie suteikia šiai vietai ypatingą nuotaiką. Istorija čia atrodo ranka pasiekiama. Jei lyja kaip iš kibiro, siūlau apsilankyti viename iš daugelio čia įsteigtų muziejų.

„Maisto kelias” (angl. Food trail)

Pinterest.com

Galbūt škotų virtuvė nepasižymi egzotiškais maisto patiekalais ir įmantriais skoniais, bet jie tikrai gali didžiuotis šviežios mėsos ir jūrų gėrybių įvairove. Priešingai nei didžiuosiuose miestuose, Škotijos aukšumose užėjęs beveik į kiekvieną mažą restoranėlį, vargiai ar liksi nusivylę. Jei esate mėsėdis tikrai rekomenduoju patiekalus su jautiena, aviena ar elniena. Jei mėsos nevalgote, tikrai ne bėda, nes kiekviename meniu rasite šviežių jūros gėrybių tiesiai iš Atlanto vandenyno. Deja, veganams Škotijoje prasčiau… abejoju, ar jie (t.y. škotai) net žino, ką ši sąvoka reiškia… Po įtemptos dienos gryname ore nėra nieko geriau nei gardus maistas kokioje jaukioje ir autentiškoje kavinukėje.

Oficiali Cairngorms svetainė siūlo keturis „Maisto kelius”, tai pagal vietoves sužymėti restoranai. Tokiu būdu galima susipažinti su parku ir Škotijos kultūra per skrandį ir namo sugrįžti su gardžiais prisminimais.

Daugiau informacijos ieškokite šiame puslapyje.

Parko vietiniai – Raudonieji briedžiai. Johnknifton.files.wordpress.com nuotr.

Pati parke lankiausi tik kartą, bet sugrįžti žadu jau kitais metais. Parkas knibžda ne tik nuo pramogų ir nesibaigiančios veiklos, bet ir nuo vienas už kitą akiai malonesnių vaizdų. O ko dar reikia atostogaujant? Sakot, saulės? Vietiniai tiki, kad į Škotiją žmonės tikrai nevažiuoja dėl oro. Toks nusiteikimas, pasirodo, daro stebuklus ir keliautojams tikrai nė motais jei per visas atostogas prapliaupia lietus. Ypač jei Škotijoje saulę lengvai gali atpirkti viena kita taurelė viskio ar visuomet draugiška škotų šypsena. 

Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *