FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Viskis ir varis

2017-08-02

Laphroaig variniai distiliavimo indai

Įėjus į distiliacijos kambarį viskio darykloje dėmesį patraukia ne tik nosį iš pasitenkinimo riečiantis stiprus spirito kvapas, bet ir gražuoliai, žvilgantys, savo kaklus į dangų iškėlę variniai distiliavimo indai. Ugninga jų spalva, karštis, tvoskiantis į veidą arčiau prie jų priėjus, kai kam gali sudaryti Dantės pragaro įvaizdį, bet man tai viena maloniausių vietų žemėje, kurioje praleidžiu didžiąją savo darbo dienos dalį.

Apie distiliavimo indus galiu šnekėti valandų valandas, bet dažniausiai dėl to papuolu į bėdą: Justina, tavo turai trunka per ilgai!, – nepasitenkinimą reiškia vadybininkė. Viena man įdomiausių temų šiame kambaryje – ryšys, egzistuojantis tarp vario ir viskio skonio. Varis turi didžiulę įtaką, formuojant viskio skonį. Variniuose induose vyksta labai svarbus pokalbis tarp vario ir spirito, o šio rezultatą matome ir juo žavimės kiekvieną kartą pakėlę taurelę viskio.

TRUMPAI APIE VARIO ISTORIJĄ

Varis – vienas seniausiai žmogaus naudojamų metalų. Dabartinėje Irako teritorijoje buvo rastas varinis papuošalas datuojamas net 8700 pr. m. e. Istoriniai tyrimai įrodė, kad prieš varį žmonėms buvo žinoma tik auksas ir geležis.

Egipto civilizacijoje (maždaug 2400 pr. m. e.) varis buvo naudojamas medicinoje: dezinfekuoti žaizdas ir vadenį, malšinti galvos skausmą, gydyti nudegimus ir niežėjimą. Antikos laikais septynios mitologinės būtybės atstovavo septynis skirtingus tuo metu žinomus metalus. Varis „priklausė“ graikų meilės ir grožio deivei Afroditei (Venera – romėnų). Iš vario tuo metu buvo gaminami veidrodžiai, o pats metalas buvo laikomas ypač gražiu. Romos imperijos laikais varis buvo kasamas Kipro saloje. Vario pavadinimas kildinimas būtent iš šios salos pavadinimo: cyprium, t.y. metal of cyprum (liet. Kipro metalas), vėliau vadinamas trumpiniu cuprum, o iš šio žodžio kildinimas angliškasis copper ar vokiškasis Kupfer.

Žmonės labai greitai pastebėjo tokias svarbias vario savybes kaip jo lankstumas. Varis buvo lydomas ir iš jo formuojami įvairūs buičiai reikalingai daiktai. Tik vario lydymo praktikos dėka, vėliau buvo atrasta, kad galima lydyti ir kitus metalus, pavyzdžiui, geležį ar bronzą.

VARINIAI DISTILIAVIMO INDAI

Pačioje pradžioje distiliavimo procesui žmonės naudojo indus iš įvairių metalų, dažniausiai iš stiklo ar net keramikos. Ilgainiui, dėl savo teigiamių savybių, varis buvo pasirinktas tinkamiausiu metalu distiliavimo indų gamybai. Tačiau šis metalas nėra pigus, o ir nusidėvi jis labai greitai, tad kai kurias dalis reikia keisti gana dažnai. Būtent dėl šių priežasčių vis daugiau daryklų, ypač Amerikoje, eksperimentuoja su kitais metalais (ypač su nerūdyjančiu plienu) ir bando atrasti tinkamą alternatyvą variniams distiliavimo indams.

NAUDINGI VARIO BRUOŽAI

Lankstumas ir kalumas. Varis yra ypatingai lankstus ir kalus metalas, iš kurio lengva išgauti norimą formą. Distiliacijos indų forma turi didžiulę įtaką formuojant išskirtinį kiekvienos daryklos spirito skonį. Šiame procese itin svarbus distiliuojamo mišinio garų tiesioginis kontakatas su variu.

Geras šilumos laidininkas.

Atsparus korozijai. Varis, priešingai nei dauguma metalų, labai sunkiai rūdija.

Vario reaktyvumas. Varis iš spirito pašalina nemalonius sieros junginius, susiformavusius vykstant fermentacijos procesui. Siera atsakinga už nemalonų, itin stiprų spirito kvapą ir skonį. Tačiau atsikratyti visų šių junginių distiliacijos metu yra neįmanoma. Likusi junginių dalis pašalinama viskio brandinimo metu, spiritui esant tiesioginiame ryšyje su medžiu, o tiksliau – su anglimi ( apie statinių paruošimą jas apdeginant skaitykite čia).

Varis – katalizatorius. Varis veikia kaip katalizatorius, t.y. jis inspiruoja naujas chemines reakcijas, tačiau pats nelabai pakinta. Etanoliui esant tiesioginiame ryšyje su variu yra suformuojami nauji organiniai junginiai – esteriai, kurie spiritui suteikia saldų, vaisių skonį.

VARINIAI KONDENSATORIAI

Varis atlieka svarbų vaidmenį ne tik distiliavimo induose, bet ir kondensuojant alkoholio garus atgal į skystį. Salyklinio viskio daryklose galima rasti dviejų tipų varinius kondesatorius: shell-and-tube ir worm tubs.

Worm tubes kondensatorius – tai varinė spiralė panerta į aušinamą vandenį;  shell-and-tube – daug varinių vamzdelių panardintų į ilgą cilindro formos varinį futliarą. Pastarajame garai yra kondesuojami vamzdelių išorėje, o worm tubes – pačioje spiralėje. Kondesuojami alkoholio garai turi daug daugiau tiesioginio kontakto su variu shell-and-tube tipo kondensatoriuje, dėl to čia gaminamas viskis yra daug lengvenis, saldesnis ir pasižymintis šviežios žolės skoniu. Naudojant worm tubes tipo kondesatorių viskis paprastai būna stipresnio skonio, atsiduodantis sieros ir augaliniais kvapais. Šie skoniai ir kvapai iš spirito nėra pilnai pašalinami dėl nepakankamo ryšio su variu. Svarbu paminėti, kad kiekvienos daryklos pasirinkimas kokį kondensatorių naudoti priklauso nuo jų pageidaujamo viskio skonio. Vienos nori gaminti lengvesnio, kitos stipresnio skonio viskį. Vienas įdomesnių pavyzdžių – Alisa Bay darykla, kuri norėdama stipresnio, aršesnio skonio spirito, sąmoningai atsisakė varinių kondensatorių ir vietoj jų pasirinko nerūdijančio plieno.

Distiliuojamo alkoholio garams nusėdus ant vario, metalas staigiai sureaguoja su spiritu, t.y. varis pradeda valyti spiritą nuo nepageidaujamų organinių medžiagų. Šiam procesui vykstant, kažkiek vario ištirpta pačiame spirite, o jo nuosėdų lieka ant pačio vario. Bet nesijaudinkit, jūs suvartojate tik  labai mažą, nekenksmingą sveikatai vario kiekį, didesnės jo dalies yra atsikratoma kartu su kitomis atliekomis į aplinką. Tačiau vario kiekis čia yra griežtai prižiūrimas ir ribojimas. Viskio darykloms yra iškelti aukšti gamtosaugininkų reikalavimai.

Tam, kad bendradarbiavimas tarp vario ir viskio būtų sėkmingas, variniai indai turi būti labai švarūs, t.y. be nuosėdų. Kuo švaresni indai, tuo varis yra efektyvesnis. Purviniausios indų dalys yra tos, kuriose vyksta daugiausia cheminių reakcijų: viršutinė distiliavimo indų dalis ir varinės spiralės vidus worm tubes tipo kondesatoriuose. Šios dalys darkyklose yra keičiamos dažniausiai.

Shell-and-tube tipo kondensatorius

PAGIRIAMASIS ŽODIS VARIUI

Varis turi daug teigiamų bruožų, suteikiančių viskiui unikalų skonį. Jo didžiausia minusas yra aukšta kaina ir tai, kad kai kuriose vietose jis greitai nusidėvi. Bet net šis minusas iš tikrųjų yra jo privalumas. Tokiu būdu varis valo spiritą. Lyg kokioje dramoje. Aukojimasis dėl aukštesnio tikslo. Dėl gardesnio viskio lašo.

Šiuo metu vyksta kažkoks masinis vario atgimimas. Madingiausiose parduotuvėse ir baruose lentynos net lūžta nuo varinės atributikos: nuo puodelių, padėkliukų iki šviestuvų ar net vonių! Varis turi kažkokios nepaaiškinamos elegancijos ir gracijos. Ne veltui Antikos laikais šį metalą atstovavo meilės ir grožio deivė Afroditė/Venera. Jei galėčiau, namuose įsirengčiau mažą vario dirbtuvėlę ir kalčiau per dieną ir naktį kokį vieną daiktelį. Gal net varinį distiliavimo indą! Kas žino, gal vieną dieną praverstų. Sláinte!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!