FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Pokalbiai prie viskio: Šarūnas Karalius

2017-10-29

Apie  „King and Mouse” viskio barą sužinojau visai atsitiktinai, tik prieš keletą metų, brolio vestuvėse. Į puotą su vyru atkeliavome su pora Ailos viskio butelių. Mano nustebimui šie sulaukė didžiulio populiarumo. Nustebau, nes anksčiau į šeimos susibėgimus atsivežti Ailos viskiai dažniausiai būdavo palydimi nosių raukymu ir sugeriami tik dėl to, kad gi škotiškas viskis ir dar koks brangus! Bet šį kartą viskas buvo kitaip. Svečiai nuoširdžiai domėjosi ne tik viskio kainomis, bet ir jų skoniais, aromatais bei viskio kultūra. Žiūrėdama į mano vyrą aplipusį pulką ragautojų, supratau, kad, gyvendama saloje, viskio rojuje, visiškai atitrūkau nuo lietuviškų šios srities aktualijų. Ar viskis čia populiarus? Ar žmonės juo domisi? Kokia Lietuvoje viskio rinka? Viskio ir barų pasiūla? Kainos? Tendencijos?

Man taip bemintijant, prie manęs priėjo nuotakos draugas ir paklausė ar esu kada apsilankiusi viskio bare Vilniuje „King and Mouse”? Kas čia dabar per karaliai ir pelės, pagalvojau tuomet. Ne, niekada. Bet iškart suintrigavo baro pavadinimas, nors niekaip nesurišau galų, kaip jis galėtų būti susijęs su viskio gėrimu. Mūsų su Šarūnu pokalbio metu paaiškėja, kad pavadinime baro savininkai stengėsi derinti senus laikus, kuomet dauguma žemių buvo valdomos karalių, su naujais laikais. Praeitis nurodo į šimtmečius besitęsiančią viskio istoriją, o mūsų dabartis yra žaisminga, lyg tas Anties apdainuojamas pokštas, lyg išgalvotas besišypsantis peliuko personažas. Du draugai į viskio verslą atėjo iš muzikinės arenos, kurioje koncertavo pasivadinę „RyRalio” sceniniu vardu. Beveik dešimtmetį šis Dj‘ų duetas buvo lietuviško house muzikos kultūros simbolių. Jie, anot muzikos ekspertų, Lietuvoje užaugino naują muzikos gerbėjų kartą. Jų rengtuose vakarėliuose apsilankė virš 100 000 tūkst. muzikos mylėtojų. Šarūnas ir Laurynas nutraukė savo muzikinę karjerą 2011-ais, kuomet įvyko jų paskutinis koncertas, ir patraukė į barų verslą.

2010-ais Dj‘ai atidarė pirmąjį viskio barą Lietuvoje, Kaune, „W 1640″ (W raidė nurodo į žodį whisky, o skaičius – pastato, kuriose įrengtas baras, atsiradimo datą. Šis vieta sulaukė pripažinimo ne tik tarp kauniečių, bet ir nepraslįdo pro akis tarptautiniui žurnalui „Whisky Magazine”, gyrusiems viskio asortimentą, bei įtakingiems viskio ekspertams iš kitų šalių. O jau po trijų metų draugai atidarė naują, pirmąjį, viskio barą Vilniuje „King and Mouse”.

Deja, tąkart su vyru nepavyko patekti į šią viskio meką Vilniuje, mat buvo pirmadienis, kuomet ši vieta nedirba. Kito vizito teko laukti beveik pusę metų! Bet laukti buvo verta. Pro vartus įžengėme į siaurutę Vilniaus senamiesčio gatvelę, kuri, tik vėliau sužinojau, yra viena siauriausių ir trumpiausių Vilniaus miesto gatvių (ar taip supratau?) ir baro savininkų pavadinta Viskio gatve! Manau, niekur kitur pasaulyje nėra gatvės tokiu svaiginančiu pavadinimu. O baras įsikūręs buvusiuose grafų Umiastovskių rūmų patalpose. Čia iki Antrojo pasaulinio karo buvo dažna inteligentų pobūvių ir slaptų lietuviškų vakarėlių vieta. Čia tartum susipina du laikmečiai: jaučiama senojo Vilniaus dvasia, tačiau kartu ir modernus komfortas. Baras pritaikytas skirtingiems lankytojų poreikiams, todėl jį sudaro trys erdvės: pagrindinė salė, ramiam pasisėdėjimui skirta šviesioji salė ir degustacijų erdvė <…> (1).

Su Šarūnu pavyko susitikti tik šiais metais, už Umiastovskių rūmų durų Viskio gatvėje. „King and Mouse” savininkas mus pasitiko pasidabinęs plačia ir nuoširdžia šypsena. Susėdę už baro šnekučiavomės apie, žinoma, viskį. Čia, Škotijoje, jo bare. Man buvo  įdomu sužinoti apie dabartinę viskio kultūrą Lietuvoje, Šarūnui – mano nuotykius Ailos saloje. Tirpau iš laimės ir susižavėjimo prieš save matydama visišką whisky freak, kurio aistra viskiui atvėrė kelius ne tik pirmiems viskio barams Lietuvoje, bet ir, apskritai, galimybę Lietuvoje pradėti formuotis šio gėrimo kultūrai.

Šarūnai, kas nulėmė apsisprendimą nuo DJ‘aus karjeros pasukti link verslo?

Teko daug laiko praleisti keliaujant. Oro uostai, duty free parduotuvės ir ten esantis viskis vis dažniau patraukdavo akį ir buvo smalsu paragauti. Taip pat nemažai laiko praleisdavau Londono plokštelių parduotuvėse, o po jų ir pub’uose. Vis tik alus ir viskis – greta stovintys gėrimai,  ir tai supranti tik pradėjęs jais domėtis šiek tiek išsamiau.

Mums su kolega tuo metu Kaune priklausė naktinis klubas, o su juo ir masinė auditorija. Norėjosi kažko intymesnio ir kaip tik pasitaikė puikios patalpos, kuriose atidarėm viskio barą. Tai buvo pirmas Lietuvoje specializuotas viskio baras, kurio meniu buvo virš 100 viskio rūšių. Tais laikais viskis buvo mažai kam pažįstamas gėrimas.

Su šypsena galima prisiminti tuometinį didžiųjų tiekėjų požiūrį. Kai kurie atvirai sukiojo pirštą prie smilkinio žiūrėdami į mūsų naują veiklą. Tačiau viskas ėmė smarkiai keistis nepraėjus nė dvejiems metams.

Esu tvirtai įsitikinęs, kad šis žingsnis buvo labai stiprus postūmis viskio kultūros augimui Lietuvoje. Mes pradėjome rengti degustacijas, reprezentuoti platų viskio pasaulį, o ne tik vieno tiekėjo importuojamus viskius. Žmonėms tarsi atsivėrė akys – koks įdomus ir platus yra viskio pasaulis.

„King and Mouse” įsikūręs vienoje siauriausioje ir trumpiausioje Vilniaus senamiesčio gatvelėje

Įspūdinga virš 300 viskio butelių kolekcija

Kaip užsikabinai už šio gėrimo? Prieš 10 metų Lietuvoje juk dar buvo mažai juo besidominčiu.

Apie mūsų vedamas viskio degustacijas aš visuomet sakau, kad šie renginiai tai ne tik gėrimo ragavimas, tai ir prisilietimas prie istorijos. Juk viskis Škotijoje ir Airijoje gaminamas daugiau nei 500 metų.

Tuo pačiu tai skonio pažinimas, naujų derinių ieškojimas. Su „King & Mouse” bei čia esančia 300 viskio rūšių kolekcija, tapome pionieriais viskio ir maisto derinimo srityje. Paskutiniu metu žmonės itin pamėgo viskio ir šokolado degustacijos, kurias pradėjome rengti prieš gerus metus.

Tad viskis itin universalaus skonio gėrimas, o jei pradedi domėtis ir aplink jį egzistuojančia istorija, tuomet susipažįsti ir su Škotijos istorija, Britų salų kulinarijos istorija ar japoniško ąžuolo ypatumais.

Kokia buvo kauniečių reakcija, atidarius „W 1640″ – pirmąjį viskio barą Lietuvoje? Ar atsimeni savo paties tuometines nuotaikas?

Tiesa pasakius tai šiek tiek kvepėjo avantiūra, nes gėrimas buvo nežinomas, vartotojų nuotaikos šioje srityje nenuspėjamos. Patys gerai nežinojome kokie gėrimai bus pamėgti, o kurie dulkės ant lentynos. Su kolega juokavome, kad blogiausiu atveju, nepavykus projektui, barą uždarysime ir kiekvienas turėsime didžiausią viskio kolekciją Lietuvoje. Viskis, kaip žinia, negenda ir galiojimo laiko neturi, o jo vertė lakui bėgant netgi kyla:)

Kokiais principais vadovavotės, atidarydami viskio barą Vilniuje? Ar sekėte tą patį modelį kaip Kaune, ar, priešingai, norėjosi kažko visiškai skirtingo?

Viskio baro ir krautuvės „King & Mouse” strategija buvo grįsta patirtimi. Tai netgi ne žingsnis, o keliolika žingsnių į priekį, lyginant su pirmuoju baru Kaune. Atidarius „King & Mouse” tapome kelių škotiško viskio gamintojų atstovais, bendraujame su tiekėjais visoje Europoje, o tai leidžia atsivežti ir itin retų ir įdomių leidimų. Kai kurių, kaip pavyzdžiui Tomatin 45 YO, Lietuvai gavome tik du butelius. Ir tai yra seniausias viskis, kokį galite paragauti Lietuvos baruose ar restoranuose.

„King & Mouse” rengiame viskio ir užkandžių degustacijas, meniu turime austrių. Taip pat pradėjome eksperimentinius vakarus, kurių metu kviestiniai įvairių šalių virtuvių šefai gamina patiekalus, o mes prie jų deriname viskius. Ar ragavote kaip meksikietiškas chilli con carne puikiai dera su smarkiai šeriniu viskiu?

„King and Mouse” rengiami visame pasaulyje didžiulio populiarumo sulaukę viskio ir maisto derinimo vakarai

Kokia publika susirenka „King and Mouse“? Ar sąmoningai sieki tokios publikos?

Mylime mūsų baro publiką. Smagu, kad viskis atrenka įdomius, skonio pasauliu besidominčius žmones. Užtektų turbūt pasakyti tai, kad per daugiau nei 4 metus turėjome tik vieną incidentą su klientu. Tačiau jis sekančią dieną atėjo atsiprašyti, atlygino nedidelius nuostolius, o barmenui dar ir paliko dosnius „atsiprašymo” arbatpinigius.

Kaip keičiasi viskio kultūra ir žmonių požiūris į ją Lietuvoje per paskutinius metus? 

Man labai smagu stebėti tai, kas dedasi Vilniaus gastronomijos scenoje pastaruosius kelis metus. Turime begalę kokybiškų greito maisto vietų, dešimtis specializuotų gourmet įstaigų, besispecializuojančių kavoje, atskirų šalių virtuvėse. Dar smagiau, kad šie įdomūs ir skoniui neabejingi žmonės tarpusavyje bendrauja ir taip gimsta nauji projektai.

Štai su nedidele kavos manufaktūra „Crooked Nose & Coffe Stories” (https://www.facebook.com/cnacs/) brandiname kavos pupeles statinėje, kurioje brendo „King & Mouse” viskis. Testinė versija skonio gilumu nustebino mus pačius. Tad jau galite pradėti laukti kalėdinio laikotarpio, kuomet pasirodys viskio statinėje brandinta kava:)

Ar turi savo viskio gėrimo ritualą?

Stengiuosi neragauti vieno viskio. Juk ragaujant kelis vienu metu žymiai geriau ir išsamiau atsiskleidžia ragaujamų viskių kvapo ir skonio paletė.

Šarūnas pristato jų pačių išpilstytą ribotą, vos 257 butelių, „King and Mouse” viskį

Dar viena avantiūra į kurią įstraukei – viskio pilstymas. Šią veiklą Lietuvoje pradėjote pirmieji. Kokiais principais vadovavotės, „kurdami“ savo viskį? 

Kuriant „King & Mouse” viskio leidimą, tikslas buvo skonio kompleksiškumas. Tad viskyje pirmu smuiku griežia džiovintų kriaušių ir riešutiškos natos, kurias suteikia 60% šio leidimo sudėtyje esantis viskis iš Speyside regiono Škotijoje. Deja, pagal kontrakto sąlygas, neturime teisės skelbi daryklos vardo. Likusią dalį beveik lygiomis dalimis sudaro Laphroaig ir Highland Park viskiai. Jie suteikia sūrumo, minerališkumo, lengvo dūmo, kuris mutuoja į juodos arbatos sausumą. Tai viskis, kurio skonyje beveik kas kartą gali atrasti kažką naujo.

„King & Mouse” viskio butelio dizainą sukūrė kūrybinė komunikacijos agentūra „Clinic 212″

Kaip tokioje viskio gausoje atsirenkant tinkamą savo barui viskį? Trumpai papasakok, kaip vyksta šis procesas?

Tenka lankytis parodose, taip pat bendrauju su tiekėjais Europoje. Tad per juos atkeliauja nemažai pavyzdžių. Tačiau turime ir problematišką viskio pasaulio pusę. Esame nedidelė rinka, tad didelės viskio gamintojų dalies atstovų ar tiekėjų Lietuvoje neturime. Todėl kartais tenka pažvejoti ir aklai.

Dirbame su visais Lietuvoje esančiais tiekėjais, kurie importuoja viskį. Smagu, kad vis dažniau jie rodo lankstumą ir į mūsų šalį atkeliauja nedidelės, bet retesnių viskių siuntos. Taip pat importuojame patys ir susirenkame mūsų manymu įdomiausius ir rečiausius leidimus, kuriuos tik galime gauti. Galiu pasakyti: darbas sunkus, bet įdomus.

Papasakok apie savo naują projektą.

Tai naujas projektas, kuriame viskio kvapo pasaulį nutarėme perkelti į sojų vaško žvakes. Kartu su parfumeriste iš nedidelės kvapų manufaktūros “Stolen Moments Candles” (instagram.com/stolenmomentscandles/) išskyrėme Škotijos viskio regionams būdingus kvapus. Jų pagrindu sukūrėme kvapų kompozicijas iš ivairių parfumerinių natų ir akordų, kurios ir buvo panaudotos, gaminant žvakes. Šiandien galime rasti didelę rankų darbo, kvapnių žvakių pasiūlą, tačiau tik nedaugelis siūlo pačių kurtas kvapų kompozicijas. Mes tai pasistengėme susieti su škotiško viskio pasauliu. Tad turime Islay žvakes, kurios smogia durpėmis ir jūržole, Speyside, kvepiančią obuoliais, vanile, ąžuolu bei salyklu ar populiariausia tapusią „Salų” (Islands) regiono žvakę. Joje lengvas dūmas persipina su sūrumu bei lengvais vaisiniais aromatais.

Kaip sutariate su savo kolegomis „Duoklė angelams“? Ar Lietuvoje egzistuoja konkurencija, ar jai atsirasti mūsų rinka yra tiesiog per maža?

Lietuvos rinka labai maža. Čia galime stebėti daug įdomių ir kartais keistų dalykų, bet visi tikrai draugiškai sutaria. Dažnai pajuokaujame, kad jei atsiranda klientas, norintis įsigyti tam tikrą retą viskį, užklausą gauname tiek mes, tiek jie 🙂

Kaip muzikanto turiu paklausti šio klausimo: apibūdink savo tris mėgstamiausius viskius, naudodamas muzikinius terminus!

Bowmore 13 yo 2003/2016 Hand-filled – tai Stone Roses”, stebinantys kiekvienu kūriniu ar gurkšniu.

King & Mouse 21 YO Blended Malt Cask Strenght – kaip deep house muzika, kurios niekaip negali atsiklausyti ir kuo toliau, tuo smarkiau svaigina.

Highland Park Sherry Cask / Cask Strenght – kaip grupė Pixies”. Kartais aštrus, kartais atsiskleidžiantis švelniais sherry ar lyriško alternative roko tonais.

Pabaigai, ko norėtum palinkėti lietuviškai viskio rinkai ir viskio gerbėjams Lietuvoje. Kokių pokyčių norėtųsi Lietuvoje?

Kalbant apie pokyčius, visi tikrai sutaria: ko labiausia nesinori, tai bukagalviškų valdžios sprendimų ir turimų problemų nesuvokimo.

Ačiū Šarūnui už smagų pokalbį! Taip pat noriu pasveikinti jį ir visą  „King and Mouse” komandą sulaukus dar vieno tarptautinio pripažinimo. Man beruošiant šį interviu, „King and Mouse” pasiekė džiugi žinia, kad jų baras atsidūrė tarp 500 įdomiausių pasilinksminimo vietų pasaulyje naujausioje Joel Harrison ir Neil Ridley knygoje „Straight up“. Šaunu, kuomet didžiulė aistra ir atsidavimas mėgstamai veiklai atneša savo vaisių. Linkiu, kad tų vaisių kiekvienais metais vis daugėtų, nepaisant, Šarūno žodžiais tariant, bukagalviškų valdžios priimamų sprendimų, nesuvokiant problemų egzistavimo esmės.


(1) http://370.diena.lt/2013/04/04/buve-ryralio-didzejai-vilniuje-atidaro-viskio-bara-king-mouse/

*Visų nuotraukų šaltinis – autoriaus asmeninis archyvas.

Atsakymai į “Pokalbiai prie viskio: Šarūnas Karalius”: 2

  1. Petras parašė:

    Šaunus interviu. Nors esu vilnietis bet vis nepavyksta apsilankyt šioje ” viskio mekoje”. Kaip ir miela autorė dažniausiai “King and Mouse” platumose pataikau būt pirmadieniais 🙁 Manau kad jau laikas specialiai rast laiko aplankyt šią vietą…

    • j.dailydyte@gmail.com parašė:

      Dėkui. Šaunų pašnekovą turėjau:) jo. Apsilankyti ten tikrai verta. Norėčiau sudalyvauti vienoe iš jų rengiamų viskio ir maisto derinimo vakarų. Būtu smagu ir tarp lietuviškosios viskio gėrovų kompanijos pabuvoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!