Whiskey in the Jar

Media.buzzle.com nuotr.

Šiais metais net nespėjau pastebėti kaip greitai atėjo žiema, o su ja ir pirmosios Atlanto audros bei tamsa už lango. Saloje žiemos – be proto ilgos ir šaltos. Šaltis čia kitoks nei Lietuvoje. Vėjas ir lietus čia tave veria kiaurai. Yra net toks škotiškas pasakymas: šitas vėjas yra tikras tinginys. Jis tingi tave praeiti, tai eina tiesiai per tave. Prastas oras suvaro visus vietinius į vidų: namus ar kavines, o turistai savo kelionę į viskio meką paprastai atideda šiltesniam sezonui. Gatvės, paplūdimiai, o svarbiausia viskio daryklos ištuštėja. Nors visuomet atsiranda keletas keistuolių, kurie mėgaujasi pasiutusio vėjo kadriliu ir nenuilstamo lietaus romansu. Kartą, vieną gūdų žiemos rytą, mūsų darykloje apsilankęs japonas prasitarė, kad jam toks oras yra absoliutus kaifas! Palaima. Romantika. Čia juk Škotija, sako jis, čia atvykusiems toks oras patinka. Kitaip sakant, jis dera prie Škotijos kraštovaizdžio. O ir pats viskis gardenis, jį geriant kai už lango žemė su dangumi maišosi.

Iš dalies tam viskio ir Škotijos entuziastui pritariu. Šis oras tikrai dera prie Škotijos peizažo ir, be abejonės, nieko nėra maloniau kaip žiemos vakarą įsitaisyti prie židinio su taurele ko ypatingo. Ailos viskiai man patys žiemiškiausi, niekas kitas taip negali sušildyti kaip taurelė mocnojo  Laphroaig ar Lagavulin. Kaip trenkia per pakaušį, maža nepasirodo, bet užtat krūtinė pamažu sušįla, žandai atitirpsta, pradedi vėl jausti kojas, rankas ir audra tavo viduje nurimsta.Priešingai nei tie keli keliautojai kaip mano sutiktas japonas, į lauką žiemą nosį kišu retai. Tik tais retais atvejais kai išlenda saulė, ar padangėje sušvinta šiaurės pašvaistės. Daug mieliau laiką leidžiu namuose, kuriuose kuriu savąją hygge, jaukumo, filosofiją. Tai darau šiltų kojinių, knygų, žvakių, gardžių virtuvės ir viskio kvapų pagalba.

Vieną tokį vakarą besisukiojant virtuvėje, iš radijo atsklido sena Metallicos daina Whiskey in the Jar. Man ją beniūniuojat pagalvojau. o kodėl gi ne? Viskis stiklainyje/stiklainiuke? Internete pradėjau ieškoti receptų su viskiu ir suradau daugybė įdomybių: džemai, užtepai, pagardai, padažai ir t.t. Pasirodo eksperimentams su viskiu virtuvėje nėra galo. Skoniai tikrai nuostabūs, neįprasti, o aromatai pripildantys namus žeimiško jaukumo. Tokį užkonservuotą jaukumą galima padovanoti ir savo draugams.

FIGŲ, VISKIO IR VANILĖS DŽEMAS

Theendlessmeal.com nuotr.

Saldžio figos viskio ir vanilinio cukraus pataluose. Tiesiog burnoje tirpstanti kombinacija. Skamba labai egzotiškai ir net prabangiai, o pagaminti yra be proto paprasta. Figos nuostabiai dera su viskiu, ypač burbonu. Abu – saldūs, gilaus skonio ir turi labai malonų šildantį aromatą. Su figų džemu yra gaminami ir koteiliai su viskiu. Jei įdomu, pora idėjų rasite čia.

Reikės: 60 ml jūsų pasirinkto viskio, 340 g cukraus, 2 arbatiniai šaukšteliai vanilės ekstrakto, citrinos sulčių (iš pusės citrinos), 680 g šviežių figų.

Paruošimas: sumaišome ir užviriname viskį, cukrų, vanilės ekstraktą ir citrinos sultis. Sudedame figas ir sumažiname ugnį. Viską, retkarčiais pamaišant, verdame ant vidutinės ugnies apie 20 minučių. Nukėlus puodą nuo ugnies išvirtą masę šiek tiek sutriname su elektrine trintuve. Svarbu palikti ir nesutrintų figų. Viskas. Dabar belieka išpilstyti uogienę į paruoštus stiklainiukus, užsukti, priklijuoti etiketę ir laukti svečių.

KARAMELINIS PAGARDAS SU VISKIU

Food.com nuotr.

Šią karamelę galima naudoti kaip pagardą su pyragais, blynais arba ledais. Labai šventinis reikalas. Ir atrodo labai reprezentatyviai. Puiki dovana viskio ir saldumynų mylėtojams.

Reikės: 280 g sviesto, 340 g nerafinuoto cukraus (Demerara arba Muscovado), 235 ml riebios grietinėlės, 1/8 arbatinio šaukštelio druskos, 60 ml viskio.

Paruošimas: viską išskyrus viskį sudedame į vidutinio dydžio puodą ir viriname virš vidutinės ugnies iki kol visi ingridientai ištirps ir sudarys vientisą masę. Tuomet padidiname temperatūrą ir palaukiame kol karamelė užvirs. Jai užvirus primažiname ugnį ir paverdame dar  apie 3 minutes. Nukeliame puodą nuo ugnies ir nuolat maišant  puodo turinį į jį supilame viskį. Supilame į iš anksto paruoštus stiklainiukus. Šaldytuve galima laikyti iki dviejų savaičių.

VISKIO PYRAGAS

Eclecticrecipes.com nuotr.

Kuomet viskio parduotuvėse pirmą kartą pamačiau ten pardavinėjamus viskio pyragus pagalvojau kokia gera mintis. Apskritai, pradžioje žavėjausi viskuo kas savyje talpino bent mažausią lašelį viskio. Mano entuziasmas praėjo labai greitai. Pirmą kartą paragautas viskio pyragas nuvylė, saldainiai su viskiu iškreipė mano veidą iš pasišlykštėjimo, o džemą su viskiu teko spjauti tiesiai į kriauklę. Bet visai kitas reikalas yra kuomet gamiesi pats ir gali įdėti visko tiek ir po tiek, priklausomai nuo tavo paties skonio.  Šį pyragą yra super lengva pagaminti. Galima sakyti reikia tik sumaišyti visus ingridientus ir pašauti juos į orkaitę.

Pyragui reikės (keturiems stiklainiukams): 110 g sviesto, 225 g šokolado (pusiau saldaus), 170 g baltojo cukraus, 170 g rudojo cukraus,  4 kiaušinių, 1/2 šauktelio kepimo miltelių, 1/4 šaukštelio druskos, 1/4 šaukštelio sodos, 120 ml viskio ( jūsų pasirinkimas, bet burbonas čia tiktų geriausiai).

Glajui reikės: 110 g margarino kepiniams, 110 g minkšto sviesto, 450 g cukraus pudros, 2 valgomųjų šaukštų pieno arba viskio.

Paruošimas: ištirpiname sviestą su šokoladu. Ištirpintą masę sudedame į plakimo indą kartu su baltuoju ir ruduoju cukrumi. Sumaišius, įpilame viskį. Vėl pamaišome. Vieną po kito įmušame kiaušinius. Įdedame druską, sodą ir kepimo miltelius. Vėl viską gerai sumaišome. Masę padaliname tarp keturių stiklainiukų ir kepame orkaitėje 180 °C temperatūroje apie 30-40 minučių. Kol kepa, galima pasiruošti glajų. Suplakame kepiniams skirtą margariną ir minkštą sviestą. Lėtai maišant suberiame cukraus pudrą. Smarkiai plakant, įpilame viskį arba pieną ir plakame iki kol masė pasidaro lengva ir puri. Įdedame į šaldytuvą. Patarimas: jei norite, kad pyragas nepriliptų prie stiklainiukų, prieš kepant, ištepkite juos aliejaus, sviesto ir miltų mišiniu (visų ingridientų naudoti po lygiai).

KLEVŲ SIRUPO, BURBONO IR KIAULIENOS ŠONINĖS DŽEMAS

Setthetable.com nuotr.

Na, čia tai tikra egzotika. Bent jau mums, lietuviams. Amerikiečiams ir kanadiečiams šių ingridientų kombinacija yra labai natūrali. Niekada nepamiršiu, kai man dirbant padavėja, mano aptarnaujamas amerikietis pasiprašė klevų sirupo kartu su kiaulienos šonine. Weirdo, tuomet pagalvojau. O pasirodo, tai pas juos labai įprasti pusryčiai. Kuomet užtikau šį receptą, nežinojau ar su jumis dalintis, nes pati jo dar neišbandžiau, o ir bijojau, kad bus pernelyg neįprasta, per daug cakava. Bet po to pagalvojau, o kodėl gi ne. Kažkas naujo, kažkas netikėta. Kažkas, kas tikrai nustebins foodie.

Reikės: 450 g griežinėliais supjaustytos kiaulienos šoninės, pusė smulkiai supjaustyto svogūno, 1 skiltelės supjaustyto česnako, 2 valgomieji šaukštai kavos, 75 ml klevų sirupo, 60 ml burbono.

Paruošimas: orkaitėje pakepame kiaulienos šoninę iki kol ji paruduoja ir paskrunda (apie 15 min, 180°C temperatūroje). Kepti reikia ant folijos, o šoninei iškepus palikti ją ant folijos truputėlį atvėsti. Arba galima kepti keptuvėje ir tiesiog apkepus šoninę ją išimti. Atsargiai nuo folijos į keptuvę supilame nuo šoninės likusius riebalus. Šiuose riebaluose kepame svogūnus ir česnakus. Kuomet svogūnai suminkštėja, sudedame smulkiai supjaustytą šoninę ir pakepame apie 3 minutes. Supilame klevo sirupą ir kavą. Pakepame dar apie 5 minutes. Supilame burbono ir kepame dar apie 20 minučių. Kiek pravėsus visą masę sutriname elektrine trintuve, bet ne pernelyg smulkiai. Taip, kad matytųsi maži gabaliukai šoninės. Sudedame į iš anksto paruoštus stiklainiukus. Šaldytuve galima laikyti iki dviejų savaičių.

Internete galima rasti įvairias šio džemo variacijas. Pagrindas tas pats, bet kai kurie receptai siūlo įdėti šiek tiek cukraus, čili pipirų ar net kumino. Žinoma, visa tai priklauso nuo jūsų skonio. Eksperimentuokite.

 

Parašykite komentarą