Kelionė į Ailos salą

Net ir dabar, beveik po aštuonių metų nuolatinių kelionių iš Ailos salos į Lietuvą, beveik visuomet organizuojant kelionę neapsieinu be kelių riebesnių keiksmažodžių. Nors salą nuo pagrindinės Škotijos žemyno dalies skiria tik 80 km nusitęsęs vandens gabalėlis, bet būtent jis dažniausiai ir pakiša koją. Vandenį galima įveikti keltu arba lėktuvu, bet esant prastoms oro sąlygoms, šios transporto priemonės sutrinka. O atšaukti keltai, nukelti lėktuvų reisai paveikia visą tolimesnę kelionės dalį sukeldami nemažą  galvos skausmą.

Nemeluosiu, nusigauti į salą nėra lengva ir visa kelionė gali užtrukti beveik parą! Reikia suderinti lėktuvų, autobusų, traukinių ir kitų transporto priemonių laikus, taip pat pasiruošti nenumatytoms situacijoms. Pavyzdžiui, vienas tokių kuriozų nutiko ir mano vyrui tik prieš pora savaičių. Lėktuvas nuskrido iki Ailos salos, bet negalėjo nusileisti dėl prastų oro sąlygų. Apsukęs pora ratų virš salos pilotas bandė leistis, deja, ir vėl nesėkmingai. Tad buvo nuspręsta grįžti atgal į Glazgą. Palaukus pusvalandį oras pasitaisė ir lėktuvas dar kartelį pajudėjo link Ailos. Šį kartą nutūpė sėkmingai. Tokios situacijos gali nutikti visais metų laikais, ne tik žiemą. Bet labai nesijaudinkite, jei jums į salą nusileisti tą pačią dieną nepavyktų, avialinijų kompanija jus įkurdintų viešbutyje šalia oro uosto, apmokėtų jūsų kambarį ir vakarienę ir įsodintų jus į pirmą skrydį kitą dieną. Galbūt tai nėra idealiausias variantas, jei saloje galite pabūti tik keletą dienų, bet planuojant kelionę į Škotiją reikia nusiteikti, kad gali būti visaip. Prieš vėją čia tikrai nepapūsi.

Pastaruoju metu pradėjau gauti nemažai žinučių, su klausimais kaip nusigauti iki salos, tad nusprendžiau pasidalinti su kelione susijusia informacija bei naudingais patarimais tam, kad išvengtumėte papildomų rūpesčių, organizuojant kelionę į viskio meką.

Ailos salą galima pasiekti lėktuvu arba keltu

SKRYDIS Į ŠKOTIJĄ

Yra trys patogūs tiesioginio skrydžio variantai:

Kaunas – Edinburgas. Skrydžiai tik nuo sausio pabaigos iki spalio pabaigos; kiekvieną antradienį ir šeštadienį. Iš Kauno išskrenda 11.55 val., iš Edinburgo – 6.45 val. Skrydis trunka apie 2.45 val.

Palanga – Glazgas. Skrydžiai tik nuo kovo vidurio iki spalio pabaigos, kiekvieną ketvirtadienį ir sekmadienį. Iš Palangos išskrenda 12.05 val. (sekmadieniais), 22.35 val. (ketvirtadieniais), iš Glazgo 07.05 val. (sekmadieniais), 17.35 val. (ketvirtadieniais). Skrydis trunka apie 2.35 val.

Ryga – Glazgas. Skrydžiai ištisus metus. Iki kovo pabaigos tik šeštadieniais. Iš Rygos išskrenda 22.15 val. , iš Glazgo 17.10 val. ; po to kiekvieną trečiadienį ir sekmadienį. Iš Rygos išskrenda 12.45 val., iš Glazgo 07.40 val. Skrydis trunka apie 3 val.

Kiti skrydžio variantai:

Galima skristi ir netiesiogiai, pavyzdžiui, per Londoną ar Amsterdamą, tačiau tuomet sunkiau suderinti lėktuvų / keltų laikus į salą.

Naudingos nuorodos:

 https://www.ryanair.com/lt/lt/(Ryanair svetainė)

http://skyscanner.com (čia galite ieškoti visų aviakompanijų bilietų)

KELIONĖ Į GLAZGO BUCHANNAN AUTOBUSŲ STOTĮ

Automobilio / autobuso maršrutas į Ailos salą

Jei atskridote į Edinburgą, jums, pirmiausia, teks nusigauti iki Glazgo, nes tik iš čia kursuoja autobusai į keltų terminalą.  Tai padaryti galite keliais būdais. Pirmiausia nusigauti iš oro uosto į Edinburgo centrą (Waverely Bridge) populiariu ir labai patogiu Airlink autobusu, važiuojančiu kas 10 min. Bilietas į abi puses kainuoja £7.50 , kelionė trunka 30 min. Autobusą pamatysite iškart išėję iš oro uosto, tokio tipo autobusai būna ryškių spalvų, o prie jų išvažiavimo stotelės dažniausiai būriuojasi eilė žmonių.

Iš Edinburgo centro į Glazgą galite važiuoti autobusu arba traukiniu. Autobuso kelionė trunka apie 1.20 val., kaina į vieną pusę – apie £8.00, važiuoja beveik kas 15-30 min. Traukiniu – vos 50 min., kaina – £12.90. Bet būkite budrūs, kai rezervuosite bilietus, ir atkreipkite dėmesį į kainas ir laiką, nes piko metu kelionė truks ilgiau ir mokėti turėsite daugiau.

Arba, jei nenorite užsukti į Edinburgą, iš oro uosto galite važiuoti tiesiai į Glazgą. Autobusas kursuoja kas 30 min. – 1val. (priklausomai kuriuo paros metu), kelionė trunka tik 1 val., bilietas į vieną pusę – £12.

Atskridus į tarptautinį Glazgo oro uostą, sėskite į Glasgow Airport Express 500 autobusą ir per 20 min. pasieksite miesto centrą.  Autobusas važiuoja kas 10 min., kaina į abi puses £12.

Atvykus į Glazgą traukiniu, iki Buchannan autobusų stoties galite nueiti pėstute. Tai truks vos 10 min. Krypties paklauskite žmonių.

Naudingos nuorodos:

https://lothianbuses.co.uk/airport ( autobusų maršrutai iš / į Edinburgo oro uostą)

https://www.glasgowairport.com/to-and-from/bus/  (autobusų maršrutai iš / į Glazgo oro uostą)

http://www.citylink.co.uk/ (autobusų maršrutai Škotijoje)

https://www.scotrail.co.uk/ (traukinių maršrutai Škotijoje)

KELIONĖ Į AILĄ KELTU

Įspūdingi vaizdai į Ailą keliaujant keltu. Billy Stitchell nuotr.

Iš Glazgo Buchannan autobusų stoties važiuokite autobusu į Kennacraig keltų terminalą. Ieškokite autobuso, važiuojančio Cambeltown kryptimi. Kelionė trunka 3,5 val. Nuostabiai gražus kelias! Atsimenu, keliaujant pirmą kartą, negalėjau atsiplėšti nuo lango. Nors į vieną pusę tikrai rekomenduočiau važiuoti autobusu / automobiliu. Bilieto kaina į vieną pusę £18.60 (perkant į abi puses, bilietas truputėlį pigesnis). Per dieną tėra keturi maršrutai: 6.35 val., 09.15 val., 12.00 val. ir 14.00 val. Deja, jums tiktų tik 9.15 val. ir 14.00 val., mat šių autobusų laikai yra suderinti su keltais, t.y. jūs atvažiuotumėte kaip tik laiku į sekantį keltą. Su automobiliu, šiuo atveju, yra daug paprasčiau, nes galite lengviau prisiderinti prie kelto.

Keltai plaukia keturis kartus žiemą ir penkis – vasarą. Yra keletą išimčių švenčių dienomis ir Viskio festivalio metu. Vieni keltai atplaukia į Port Ellen miestelį, kiti – į Port Askaig. Atkreipkite dėmesį, į kurį miestelį atplauksite, nes tuomet galite susiorganizuoti transportą iki jūsų nakvynės vietos. Kaina į abi puses keleviui yra £13.40, mašina – £67.

Naudingos nuorodos:

http://www.citylink.co.uk/ (autobusų tvarkaraščiai)

https://www.calmac.co.uk/kennacraig-portellen-portaskaig-islay-ferry-summer-timetable (vasaros keltų tvarkaraštis: nuo kovo pabaigos iki spalio pabaigos)

https://www.calmac.co.uk/kennacraig-portellen-portaskaig-islay-ferry-winter-timetable ( žiemos keltų tvarkaraštis)

KELIONĖ Į AILĄ LĖKTUVU

Ailos oro uostas yra visai šalia paplūdimio

Dauguma nustemba, kad tokioje mažoje saloje yra oro uostas. Tikriausiai mažai kas žino, kad daugelį Vakarų Škotijos salų galima pasiekti oru. Ir tai yra tikrai iš aukščiau siųsta dovana salų gyventojams. Nors lėktuvų skrydžiai labai priklauso nuo oro sąlygų, bet ši transporto priemonė yra šiek tiek patikimesnė nei keltai. Skrydžiai gali būti atidėti tik dėl rūko, itin didelio debesuotumo, didelės audros ar techninių nesklandumų. Galbūt tai atrodo kaip nemažai priežasčių, bet visgi lėktuvai, palyginus su keltais, atšaukti būna retai.

Pirmas skrydis į Ailos salą įvyko 1925-iais. Tuomet lėktuvas nutūpė laikiname oro uoste šiaurinėje salos dalyje, bet jau nuo 1940-ųjų buvo atidarytas dabartinis Ailos oro uostas salos viduryje – Glenegedale. Įdomu, kad pradžioje oro uostas buvo naudojamas Antrojo pasaulinio karo pilotų treniruotėms ir tik pasibaigus karui oro uostas grįžo į civilių rankas.

Ailos oro uostas (Islay Glenegedale Airport) kurį laiką priklausė Flybe kompanijai, bet praeitų metų pabaigoje perėjo Škotijos avialinijų Loganair žinion.  Lėktuvai į salą / iš salos į oro uostą (ILY) į Glasgow tarptautinį oro uostą (GLA) skrenda kiekvieną dieną.  Pilotui tereikia įveikti 116 km ir tai padaryti trunka apie 40 min.

Naudingos nuorodos:

http://www.hial.co.uk/islay-airport/ (Ailos oro uostas)

https://www.glasgowairport.com/ (Tarptautinis Glazgo oro uostas)

https://www.loganair.co.uk/ (Loganair svetainė)

>>>>><<<<<

 

Kantrybės bei laiko organizuojant kelionę ir keliaujant į Ailos salą tikrai reikės. Kaip Škotijos dangus taip ir kelionės eiga gali pasikeisti kiekvieną minutę. Mano vienintelis patarimas būtų nusiteikti netikėtumams ir pasileisti į nuotykį  lėktuvui tik atsiplėšus nuo žemės. O po poros valandų ar dienos jūs jau sėdėsite pora šimtų metų senumo Lagavulin viskio sandėlyje, gurkšnosite durpėmis persisunkusį dievų nektarą ir kvėpuosite kartu su angelais. Nežinau kaip jūs, bet dėl tokių dalykų aš galėčiau perplauti ne vieną jūrą.

2 Comments

Parašykite komentarą