FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Ardbeg. Peat & Love

2018-03-18

Kiekvienais metais viskio entuziastai su didėliausiu nekantrumu laukia vieno didžiausių įvykių viskio pasaulyje – Feis Ile – Ailos muzikos ir viskio festivalio. Šis festivalis tai tikrosios visų viskio mylėtojų Kalėdos, vykstančios gegužės mėnesį (apie Feis Ile 2016 galite paskaityti čia).

Visos Ailos viskio daryklos beveik ištisus metus planuoja savo atidarymo šventę, bet Ardbeg yra vienintelė darykla saloje, kuri ją pradeda švęsti net pora mėnesių prieš festivalį. Jų šventė prasideda išleidus specialų, riboto kiekio Feis Ile viskį kovo mėnesį.

ARDBEG BENDRUOMENĖS IR FEIS ILE VISKIS

Ardbeg festivaliui pažymėti visuomet išleidžia du butelius. Vienas iš jų išleidžiamas pora mėnesių prieš festivalį ir skirtas Ardbeg bendruomenės nariams (Ardbeg Committee) (prisijungti prie bendruomenės galite užpildę šią formą). Kitas butelis, kuris yra skirtas visiems viskio mylėtojams, yra išleidžiamas jau Feis Ile metu ir pradedamas pardavinėti per jų atidarymo dieną. Skirtumas tarp dviejų butelių tėra toks, kad Committee release yra statinės stiprumo, t.y. cask strength, o Feis Ile – silpnesnis, t.y. praskiestas su vandeniu ir dažniausiai būna apie 46%.

GROOVES / GROOVY

Kaip ir kiekvienais metais taip ir šiais, 2018-ais, Ardbeg Feis Ile viskis turi išskirtinį pavadinimą – Grooves. Tarptautinių žodžių žodyne galima rasti tokį šio žodžio apibūdinimą: ilgi, siauri įpjovimai kietame paviršiuje. Pasirodo, šis žodis yra vartojamas ir viskio pramonėje, kuomet šnekama apie apdegintas statines. Deginant statinių vidų, ant medžio susidaro gilūs įrėžimai, kurie ir yra vadinami grooves. Kiti šiuos įrėžimus dar vadina aligatoriaus anglimi, kadangi ant medžio po apdeginimo susidaręs nelygus paviršius primena aligatoriaus odą. Tokiu būdu paruoštos statinės suteikia viskiui inensyvų dūmų, tropinių prieskonių ir pipirų aštrumo skonius. Daugiau apie šį procesą ir jo įtaką viskio skoniui galite rasti mano tekste Viskio brandinimas. Statinių paslaptys“.

Ardbeg nebūtų Ardbeg, jei nesugalvotų kažko orginalaus ir šiais metais. Užsikabinę už žodžio grooves jie jį susiejo su kitu labai panašiai skambančiu žodžiu groovy. O groovy reikšmė yra jaustis amžinai jaunam ar jaustis jaunam širdy. Šis žodis nurodo į 1960-uosius ir visą bitnikų, rokenrolo, hipių judėjimą bei jų ideologiją. Tad šis netikėtas žodžių žaismas tapo dar vienos Ardbeg istorijos užuomazga. Šį kartą tai istorinis šuolis į jų 1960-ųjų  kaimelį.

ARDBEG FEIS ILE DIENA

Ardbeg iš kitų daryklų festivalio metu išsiskiria dar ir tuo, kad kiekvienais metais jie sugalvoja kažkokią įdomią temą. Nuoroda į temą visuomet slypi butelio pavadinime. Pavyzdžiui, praeitų, 2017-ų metų, Feis Ile viskio pavadinimas buvo Kelpie. Kelpie yra mitinė Škotijos būtybė, gyvenanti vandens telkiniuose, pasirodanti žmonėms arklio pavidalu arba jūrų žolėmis (angl. seawees arba kelp) aplipusi, žmogų primenanti būtybė, bandanti nusitempti keliautojus į jūros dugną.  Festivalio metu Ardbeg komanda buvo pasipuošę įvairių vandens mitinių būtybių kostiumais, svečiams buvo siūlomos rūkytos vandenyno žuvys, per degustacijas šnekama apie daryklos apylinkėje vyravusius mitus ir legendas, o Feis Ile viskis Kelpie pasižymėjo išskirtiniu sūrumu!

O šiais metais? Taip! Rolling back to groovy 1960‘! To the village of Peat&Love! 1960-iais Ardbeg kaimelis atrodė kiek kitaip nei dabar. Pasirodo hipių kultūra pasiekė net tokią atokią vietą kaip ši. Galbūt dienos metu čia liaudis ir sunkiai dirbo, bet vakarais jie tikrai žinojo kaip atsipalaiduoti. Vienas pagrindinių durpių kasėjų Norrie Kimbel pirmasis saliečius supažindino su amplified muzikos stiliumi, o vakarais visus stebindavo gana ekstravagantiškais šokių judesiais Port Ellen miestelio šokių aikštelėje. Ardbeg kaimely tuomet gyveno daug didesnė bendruomenė, kuri turėjo savo paštą, biliardinę, dvi choro grupes ir net savo futbolo komanda! (Šiuo metu čia belikę tik pora namų su keliomis šeimomis ir darykla).

Esu tikra, kad sužinosime dar daugiau idomių istorijų iš šio laikotarpio per Ardbeg atidarymo šventę. Can‘t wait!

ARDBEG GROOVES

Šį kartą Ardbeg eksperimentavo su raudonojo vyno statinėmis, kurios buvo stipriai apdegintos (būtent tai ir buvo naujojo pavadinimo užuomazga). 51.6% stiprumo (Feis Ile metu išleistas butelis bus 46%). Ragavimo užrašais su jumis nesidalinsiu, nes internetas tiesiog plūste plūsta nuo ragautojų išlavintais gomuriais. Bet man paliko įspūdį ypatingai tiršta gėrimo tekstūrą ir didžiulis ir ilgas dūmas pabaigoje. Labai ilgas. Toks, kad gali praklausyti beveik visa klavišinių partiją The Doors‘ų Rider on the Storm, o dūmas bus vis dar juntamas. Su šiais muzikos garsais ir keliaujam atgal į Ardbeg praeitį, į the village of peat & love.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!