FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Apie škotus

2018-04-09

Pasimėgaudama gurkšnoju kavą pirmų pavasarinių saulės spindulių nutviekstoje lauko terasoje. Vaikėza šalia vėžimėlyje ramiai sau pučia į įsivaizduojamą ūsą. Turiu netrukdomą pusvalandį sau. Galėčiau mėgautis ramybe. Bet neišeina. Šalia manęs kelios garsiai klegančios škotės.  Pagalvoju, kad škotai laisvai pritaptų Italijoje, bet visiškai iškristų iš konteksto Vokietijoje. Šios mintys mane privedė prie apmąstymų apie kitas škotų savybes. Svarsčiau, kas man juose patinka, kas erzina ir kokie yra vyraujantys škotų bruožai. Mano apmąstymus nutraukia ne toks džiugus klegesys sklindantis iš vežimėlio.  Pusvalandis dar nepraėjo… Kad jį kur tą škotų KVATOKLIŠKĄ būdą!

Jau beveik aštuoni metai, kuomet aš gyvenu ATLAPAŠIRDŽIŲ škotų apsupty. Su jais bendrauju ne tik darbe, bet ir parduotuvėje, gartvėje, renginiuose, optikoje, bare, svečiuose, telefonu, autobuse, viešąjame tualete, vakarėliuose, ligoninėje, mamyčių klube ir visur, kur tik mano kasdienybė ir rutina mane nuveda. Mano aplinka padėjo man susidaryti savo nuomonę apie škotų būdą. Netikiu tokiomis sąvokomis kaip nacionalinis charakteris, ypač šiais globalios visuomenės laikais. Kiekvienos šalies tautiečių būdas skiriasi priklausomai ir nuo aplinkos, išsilavinimo, pomėgių, finansinės padėties ir t.t. Tačiau yra savybių, kurios pasikartoja dažniau nei kitos ir būtent jos mano akyloms svetimšalės akimis sudaro pagrindinį škotų būdo branduolį.

Visiems atvykėliams iš karto į akis krenta škotų PAPRASTUMAS, DRAUGIŠKUMAS ir PASLAUGUMAS. Nesvarbu kur bebūtum, mažame kaimelyje ar busy Glazgo centre, bet škotai visuomet noriai padeda ir noriai leidžiasi į kalbas. Ar tai būtų gatvėje, klausiant reikiamos krypties, ar parduotuvėje, laukiant eilėje, ar pub‘e, lūkuriuojant prie baro, bet škotai neapseis tik trumpu atsakymu ar komentaru. Priešingai, jiems tai galimybė pašnekėti, o tai jie daro itin gerai. Tikra plepių tauta. Neduok tu jiems pavalgyt, bet leisk pakalbėti. Manęs jau nebestebina tokios situacijos, kuomet užklausus pirmo pasitaikiusio škoto gatvėje reikiamos krypties, sugauni save jam/jai pasakojant savo gyvenimo istoriją. Iš kur tu, kas tu, kuo užsiimi ir t.t. Ir jiems nuoširdžiai tai įdomu. Škotijoje yra populiarus posakis apibūdinantys jų PLEPUMĄ: talk for Scotland, t.y. šnekama tiek daug, už visą Škotiją. Bet dažniausiai šnekama apie viską ir nieką tuo pačiu metu. Tokį tauškėjimą, pilstymą iš tuščio į kiaurą, geriausiai išreiškia škotiškas žodis  blather /ˈblaðə/, kuris labai panašus į mūsų blevyzgotį.

Škotai – itin LINKSMO BŪDO. Jie daug šypsosi ir juokauja. Taip pat be proto mėgsta traukti vienas kitą per dantį. Labai dažnai pokalbiai pagrįsti vien tokiu vienas iš kito draugišku pasišaipymu. Nuostabi savybė! JUOKAS ne tik sukuria atpalaiduojančią nuotaiką, bet ir palengvina darbinius santykius, padeda išspręsti kai kuriuos konfliktus bei, svarbiausia, priverčia pasijuokti patiems iš savęs. O iš savęs jie juokiasi be galo daug. Tereikia pasiklausyti kai kurių škotų stand up comedians, kaip kad Billy Connolly ar Danny Bhoy.

Tačiau, nors jie iš savęs juokiasi ir ironizuoja, bet už visų juokelių slepiasi SAVIVERTĖS PAJAUTIMAS. Jie puikiai žino, kad yra faini ir visų mėgstami. Net Disney filmukuose patys charizmatiškiausi personažai būna tie, kurie šneka su škotišku akcentu. Nepažįstu nė vieno škoto, kuris nesididžiuotų būdamas škotu. Nepaisant savo tautiečių kai kurių ydų, blogo oro ar nepasitenkinimu politikais, bet škotai yra dideli savo šalies PATRIOTAI. Ir savo škotiškumą jie mėgsta pabrėžti visur, kur važiuoja. Žodžiu, jie kaifuoja nuo to, kaip visi dievina jų nesuprantamą akcentą, margaspalvius kiltus, garsiadūdžius dūdmaišius, durpėmis persunktą viskį, apniukusį ir dėl to romantišką peizažą… sąrašas galėtų tęstis dar pora puslapių.

Tačiau, nors ir yra įsimylėję savo kraštą, škotams yra labai įdomios ir kitos kultūros (na, gal išskyrus anglų). Jiems nelabai rūpi tavo socialinė padėtis, tavo odos spalva ar religinė pakraipa, jiems įdomus tu, tavo asmenybė, tavo aplinka. Niekaip neatsistebiu ir neatsižaviu šia jų savybe. Škotai yra labai TOLERANTIŠKI. Vien ką reiškia internete pasipylę atsiprašymai savo draugų užsieniečių po Brexit’o! Sorry guys it wasn’t us. We want you to stay. 

Niekam tikriausiai ne paslaptis ir vienas mėgstamiausių škotų praleidimo būdų, eiti į pub‘us. Ši tauta – tikri VAKARĖLIŲ LIŪTAI. Į pub‘us jie eina dažnai ir jei ūžia, tai ūžia iš visos širdies. Paprastai pagrindiniai vakarėliai vyksta šeštadieniais, kuomet visi draugai, giminės, tėvai suguža pasisedėti ir atsipalaiduoti po visų savaitės darbų. Škotai mėgsta vadinamuosius drink rounds, kuomet kiekvienas paeiliui perka visai savo kompanijai gėrimus. Suspėti į round‘ų traukinį kartais labai sunku, tad būna taip, kad sėdi su penkiais gėrimais priešaky ir nežinai kurio griebtis pirmiausiai. Gėrimams liejantis laisvai, lygiai taip pat laisvai liejasi ir kalbos. Vakaro pabaigoje pub‘e nelieka nė vieno vienišo. Visi čia tampa draugais. Visi visus myli. Arba, priešingai. Ironiška, bet būtent nuo savo nacionalinio gėrimo viskio, kai kurie škotai sublūsta ir gali tapti gana agresyvūs. Būtent dėl šios priežasties dauguma šio gėrimo privengia (!).

Kalbant apie kitas škotų savybes, jie yra gana PRAKTIŠKI žmonės. Mažai kurie namuose laikys daiktus, kurie turi estetinę, o ne praktinę paskirtį. Dėl to daugumos namai, man asmeniškai, nėra labai jaukūs, pernelyg buitiški. O ta buitis dažniausiai mėtosi visur kur papuola: po stalu, prie lovos, ant durų, ant žemės… Škotai man sudarė NETVARKINGŲ žmonių įspūdį. Nors čia pat yra keletas išimčių: absoliutūs PEDANTAI, bet tokie, kurių namuose nerasite pagalvėlės padėtos netinkamoje lygiagretėje… Škotai taip pat ir TAUPŪS ŽMONĖS, kurie beveik visi be išimties mėgsta good bargain, t.y. parduotuvėse esantis specialus pasiūlymas. Kas jų nemėgsta, pagalvosit? Gal ir tiesa, bet čia jie dėl jų yra lengvai pametę galvas. Ir jie turi tikrą talentą tuos bargain suuosti. Reikia jiems to daikto, nereikia, jei tik yra kažkoks geras pasiūlymas, jie jį nusipirks. Dažniausiai tokių daiktų jie nė nepanaudoja, tuomet jie atsiduria po stalu, prie lovos, ant durų…. Taip išeina, kad taupieji škotai yra IŠLAIDŪS arba taupo tam, kad turėtų ką išleisti.

Aš taip pat susidariau įspūdį, kad dauguma škotų nelabai rūpinasi savo sveikata. Aš juos vadinu ANTI-SVEIKUOLIAIS. Atrodo lyg visame pasaulyje populiarėjanti sveikuoliško, organišo gyvenimo būdo banga pralenkė tolimąją Škotiją. Nei rūšiuoti čia jie mėgėjai, nei labai jiems rūpi, ką deda į burną ar su kuo plauna plaukus. Šitas šampūnas geresnis, jo pagrindą sudaro augaliniai aliejai, – sakau vienai savo draugei parduotuvėje. AAA, bet tu pažiūrėk į kainą! Suprask, per brangu. Ir į krepšį dedasi net penkiasdešimt centų (!) pigesnę prekę. Šis bruožas itin matomas jų valgymo racione. Škotai MĖGSTA MAISTĄ. Jie valgo daug. Ir valgo itin riebiai. Ir itin nesveikai. Škotams nusišvilpt sveika ar ne, svarbiausia, kad skanu. Ir daug. Ir, kad už mažesnę kainą gali gauti daugiau. Bet tuo pačiu jie mėgsta eiti į restoranus ir ten skaniai pavalgyti. Škotų būde išties nemažai kontroversijų.

Škotai yra labai PRIETARINGI. Tai byloja ir faktas, kad raganos čia buvo deginamos ant laužo iki pat XVIII a. pr.! Kai kurie prietarai yra taip gyliai įsišakniję į škotų kasdienybę, kad net neverta su jais ginčytis dėl jų absurdiškumo. Niekada nepamiršiu škotės perkreipto veido, kuomet parduotuvėje išskleidžiau skėtį, kurį planavau pirkti.  Tai labai blogas ženklas!,- ir išvarė mane su tuo skėčiu lauk. Manau, kad škotų prietaringumas iš dalies susijęs su didžiuliu folkloro palikimu: pasakos, mitai, legendos, burtai… su visomis mitinėmis būtybėmis, antgamtinėmis galiomis ir tikėjimu the dark force. Nors dauguma čia yra katalikai, bet PAGONIŠKA natūra man juose yra daug gyvybingesnė.

Taip pat privalau paminėti škotų MENIŠKĄ SIELĄ. Beveik visi jie su pasimėgavimu dainuoja tradicines dainas, groja įvairiais instrumentais, šoka liaudiškus šokius.

Pradėjusi rašyti šį tekstą, supratau, kad škotams apibūdinti nėra galo. Aš užgriebiau vos keletą savybių, labiausiai man strigusių į akis. Škotai yra be galo VISAPUSIŠKI ir CHARIZMATIŠKI žmonės. Jų paprasta natūra, pripildyta juoko ir SAVIIRONIJOS, jų IŠKALBUMAS bei plepumas, net ir dažnas PABUMBĖJIMAS, sudaro įspūdį žmonių, su kuriais tiesiog smagu ir norisi būti. Glazgo miesto šūkis – People make Glasgow –  be mažiausios abejonės galėtų būti pakeistas į People make Scotland. Žmonės čia tokie pat nepamirštami kaip ir pati Škotija.

Atsakymai į “Apie škotus”: 2

  1. Dominykas parašė:

    Labai nostalgiškas ir malonus, lteratūriškai, straipsnis!

    • Justina parašė:

      Ačiū Dominykai! Smagu, kad skaniai susiskaitė:) Manau teks rašyti pratesimą, nes labai jau gera literatūrinė medžiaga tie škotai:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!