FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

Viskio degustacija (1): IŠVAIZDA

2018-08-10

Viskio degustacija – tai viskio ragavimas ir įvertinimas, pasitelkus regos, uoslės ir skonio pagalbą. Viskio vertinimas – subjektyvi sritis. Tačiau čia vyrauja tam tikros taisyklės, kurios sukurtos tam, kad būtų pilnai atskleistas viskio potencialas ir mes galėtume juo mėgautis dar labiau.

Žodis degustacija yra kilęs iš žodžio degustation ir reiškia pabandymą. Šį žodį adaptavo ir degustacijos praktiką XX amžiuje išpopuliarino  ne kas kitas, o prancūzai. Nors daugiausiai iš visų Europos šalių suvartojančių viskį yra būtent ši tauta, bet jie visam pasauliui yra daug geriau žinomi dėl vyno. Dėl to nenuostabu, kad beveik visas viskio ragautuvėse naudojamas žodynas, eiga ir t.t. yra periimti iš vyno degustacijų.

Jūs jau tikriausiai pastebėjote, kad to paties viskio skonis beveik niekada nebūna lygiai toks pat. Labai svarbu kada jūs jį ragaujate viskį, po kokio maisto, kuriuo paros ar net metų laikų, kokioje kompanijoje, kaip esate nusiteikęs… Viskio ragavimas gali suteikti labai daug malonumo, bet tai gali būti ir labai sunkus darbas. Profesionalūs viskio degustatoriai net turi dalyvauti specialiuose apmokymuose bei workshop‘uose, treniruoti skonio ir uoslės atmintį ir aibę kitų niuansų. Savo viskio ragautuvėse aš visuomet skatinu žmones išlaikyti pusiausvyrą tarp profesionalumo ir megėjiškumo. Smagu žinoti ir suprasti viskį, bet lygiai taip pat svarbu mokėti juo mėgautis ir kartais į šalį nustumti mokslą apie viskį ir pasikliauti savo jutimais ir nuojauta. Juk galų gale ir geriame viskį tam, kad patirtume malonumą.

Keturiuose tekstuose apie viskio degustaciją aš jus trumpai supažindinsiu su viskio ragavimo eiga bei pagrindiniais jo punktais. Pirmasis tekstas skirtas viskio išvaizdai. Čia yra išskiriami trys požymiai: SPALVA, SKAIDRUMAS ir STRUKTŪRA.

VISKIO SPALVA

Viskio spalva – tai lyg knygos viršelis, t.y. pirmasis įspūdis apie viskį. Viskio spalvų paletė – labai plati, nusidriekianti nuo labai šviesios iki lakricos tamsumo. Viskio spalva jums gali atskleisti ne tik kokioje statinėje viskis buvo brandinamas, kokių skonių galite rasti savo taurėje, bet ir viskio amžių!

Savo straipsnyje apie viskio brandinimą jau kalbėjau, kad spiritas prieš patekdamas į statines būna bespalvis. Spalvą jis įgauna / ištraukia būtent iš statinių. Raudonmedžio tamsumo spalva, tikriausiai, reikš, kad viskis brendo cherezo statinėse (apie jas daugiau skaitykite čia); šviesios Chardonnay vyno spalva – burbono statinėse. (Šis, pirmasis, vertinimas, bus vėliau patvirtintas arba pakoreguotas pasitelkiant uoslės jutimais). Vertinant viskio spalvą, vadovaujantis šiuo metodu, reikia būti budriems. Statinės, kurios buvo naudojamos keletą kartų (re-fills), viskiui nesuteiks tamsios spalvos, nors ir brandinant viskį ilgą laiko tarpą. O tuo tarpu naujos, šviežios, niekada ar mažai naudotos statinės suteiks viskiui tamsią spalvą ir po 5 metų! Šiuo metu Caol Ila darykloje lankytojai turi galimybę prisipilti mažą buteliuką viskio tiesiai iš statinių daryklos viskio sandėliuose. Jie gali pasirinkti tarp 9 ir 21 metų senumo viskio. Ir spėkite kuris viskis yra tamsesnės spalvos? Visų nustebimui – 9 metų senumo. Kodėl? 9 metus Caol Ila praleido labai šviežioje, pirmo pilstymo burbono statinėje, o 21 metus – labai pavargusioje, bet taip pat burbono statinėje.

Su spalva susijęs ir kitas vertinimo aspektas – viskio amžius. Kai kurie viskio gerėjai galvoja, kad kuo viskio spalva tamsesnė, tuo viskis  – senesnis. Bet kaip matyti iš mano paaiškinimo apie naujas/senas statines, tai greičiau išimtis nei taisyklė.

VISKIO SKAIDRUMAS

Prieš išpilstant viskį į butelius, dauguma jų yra filtruojami – chill filtered. Filtracija – tai procesas, kuomet prieš išpilstant viskį iš jo yra pašalinamos kai kurios brandinimo metu susidariusios kietosios dalelės. Tai atliekama viskį atšaldžius iki reikiamos temperatūros ir filtruojant jį per specialų filtrą. Tai yra daroma dėl kosmetinių sumetimų, mat nefiltruotas viskis, kuris yra 46% ar mažesnio stiprumo susidrumsčia į jį įpylus vandens. Filtruoti viskiai yra skaidresni, bet prarandama šiek tiek skonio ir tekstūros. Dėl šios priežasties kai kurios dalyklos renkasi išpilstyti viskį statinės stiprumo – cask strength. Viskis, kuris yra stipresnis nei 46%, praskiestas su vandeniu nesusidrumsčia, tad jo filtruoti nereikia.

VISKIO STRUKTŪRA

Viskio struktūra apibūdina viskio tekstūrą arba klampumą, t.y. jo tirštumą. Pagal tai, kaip viskis atrodo ir kaip  viskis gali būti lengvos, vidutinės arba pilnutinės struktūros. Ši viskio savybė yra nustatomas pasukiojant taurę su viskiu sukamaisiais judesiais. Gėrimui tekant atgal į taurės dugną yra paliekami pėdsakai, vadinami kojomis – legs. Kuo kojos, t.y. gėrimo palikta žymė ant taurės sienelės, laikosi ilgiau, tuo viskis tirštesnis. Tai yra dėl viskyje esančių kai kurių dalelių. Įdomu, kad viskio kojos taip pat gali atskleisti viskio stiprumą. Kuo kojos ilgesnės, tuo gėrimas stipresnis.

Nors man kaip whisky geak ši informacija yra labai įdomi, bet tikrąją viskio struktūrą geriausia pajusti jo paragavus. Tad siūlyčiau labai nesusifokusuoti tyrinėjant kojų ilgį ir storį, o judėti prie antrojo degustacijos etapo – kvapo. Apie kurį kitame tekste.

Sláinte!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NORI GAUTI NAUJIENLAIŠKĮ?

Nori gauti pranešimą apie naujausius mano tekstus, užsisakyk naujienlaiškį!